-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Poradnik

Jak rozwijają się zmysły niemowlęcia

-
Wersja do drukudruk
Jak rozwijają się zmysły niemowlęcia
Przez pierwsze lata życia maluszek zmienia się z dnia na dzień. Jeśli rodzice maja wiedzę na temat procesów rozwojowych u dzieci, mogą odpowiednio wspierać swojego bobasa. To także ogromna szansa na wychwycenie zbyt dużych odstępstw od normy, zarówno jeśli chodzi o wagę, wzrost, tempo nauki mówienia czy umiejętności społeczne i socjalizację.
A maleństwo już od pierwszych chwil swojego życia uczy się samodzielności. To nieprawda-nawet jak na to wygląda- że małe dziecko tylko je, śpi i płacze. Czy wiecie, że ma aż sześć stanów świadomości? Może być spokojnie czujne, aktywnie czujne, może płakać, być ospałe, spać spokojnie albo spać aktywnie. Także jego zmysły z dnia na dzień się wyostrzają. Oto jak się rozwijają.

SŁUCH
To najlepiej rozwinięty zmysł dziecka. Warto bowiem wiedzieć, ze już z okresu płodowego maleństwo pamięta bicie serca mamy i ton jej głosu. Nic więc dziwnego, że jest w stanie rozpoznać głos swojej mamy z pośród głosów obcych kobiet. Ważne tylko, by nie odsuwać się więcej niż na 3-4 kroki, ponieważ szeptu noworodek nie usłyszy. Maluszki lubią zwłaszcza śpiewne tony, stąd tak uspokaja je ciche śpiewnie/nucenie kołysanek. Zresztą są w stanie rozpoznać utwór, którego mama słuchała często będąc w ciąży. Na dźwięk znanych nut szkrab może stać się bardziej pobudzony usiłować nawiązać kontakt etc. Uwaga: bobasy nie tolerują gwałtownych dźwięków, zbytniego nasilenia różnych odgłosów i hałasu.

WZROK
Ze wzrokiem nie jest tak „różowo”, jak ze słuchem. Tuż po urodzeniu noworodek widzi jedynie ciemne plamy. Jest krótkowidzem, wyraźnie widząc jedynie to, co znajduje się nie dalej jak 30 cm od oczek. Jednak już kilka godzin po porodzie jest w stanie zobaczyć twarz mamy-widzi oczy , nos, usta, ale reszta jest zamazana. Ruchy gałek ocznych są jeszcze nieskoordynowane, ale to także szybko się zmieni. Uwagę dziecka przyciąga to, co jest w ruchu i co ma jaskrawe kolory. Kontrastowe zestawienia typu biało-czarny stanowczo „woli” niż rozmazane pastele. Jego wzrok z pewnością przyciąga więc rysunki na pieluszce, czyli wzorki nadrukowane na zewnętrznej powłoczce. Bobas nie lubi także jaskrawego światła i błysków, za to nocna lampka z pewnością przypadnie mu do gustu. Rozwój wzroku trwa około roku, stąd w okolicach pierwszych urodzin dziecko widzi z reguły tak samo, jak osoba dorosła.

DOTYK
Maleństwo poznaje świat za pomocą całej powierzchni ciała. Czuje zmieniająca się temperaturę otoczenia, ciężar i wilgotność pieluszki, kołysanie, ciepło ramion mamy. O tym jak zmysł ten jest ważny dla rozwoju dziecka może świadczyć fakt, że lekarze zalecają kangurowanie, czyli przytulanie „skórą do skóry”. Ponadto to jeden z najskuteczniejszych sposobów na uspokojenia maleństwa. Kojąco działa zwłaszcza mały masaż przed snem. Szczególnie wrażliwe na dotyk są usta, język oraz paluszki palców. I teraz już wiesz, dlaczego dziecko tak namiętnie wszystko bierze do buzi – ono się tak uczy!

WĘCH
Dziecko naprawdę ma nosa! Dlatego właśnie już chwilę po porodzie jest w stanie dotrzeć do piersi mamy „na czuja” Rozpozna swoja mamę zawsze, wszędzie i z nikim nie pomyli! Potrafi także rozróżnić zapachy dla niego przyjemne od nieprzyjemnych, chociaż to co lubi, a czego nie, może wydawać się rodzicom niezrozumiałe. Znajome zapachy dają poczucie bezpieczeństwa, a w jednym z nich może np. aromat …brudnej pieluszki. Ponadto dzieci nie lubią intensywnych zapachów, np. mocnych perfum i mieszanin woni, więc pełna aromatów kuchnia może być ich ulubionym miejscem.

SMAK
Zmysł ten kształtuje się już w okresie prenatalnym. Kubki smakowe rozwijają się od 55 dnia życia płodowego, by już w 3 miesiącu różnicować podstawowe smaki. W 14 tygodniu maleństwo zaczyna połykać wody płodowe i od tego czasu jest wrażliwe na ich smak. Noworodek wyczuwa cztery podstawowe smaki: słodki, kwaśny, słony i gorzki. Co ciekawe jak mały bobas ma większą „powierzchnię odbioru wrażeń smakowych” niż dorośli gdyż kubki rozmieszczone są: na całym grzbiecie, dolnej powierzchni i na koniuszku języka, na podniebieniu twardym oraz śluzówce warg i szczęk.

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 23.11.2014 r., godz. 15.08
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 23.11.2014 r., godz. 15.08
Liczba odwiedzin: 578