-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Poradnik

Luźny problem

-
Wersja do drukudruk
Luźny problem

Luźna sprawa
Przyczyną biegunki u dziecka nie musi być nieświeże jedzenie. O wiele częściej powodują ją wirusy.
Biegunka sama w sobie nie jest groźną dolegliwością, ale im młodsze dziecko, tym więcej szkód w organizmie. Razem z luźnymi kupkami maluch (a szczególne niemowlę) traci dużo wody i elektrolitów z organizmu, co nierzadko prowadzi do odwodnienia i szpitalnej kroplówki. Ryzyko odwodnienia i osłabienia organizmu to główny powód, dla którego biegunkę u dziecka zawsze trzeba leczyć.

PRZYCZYNY
Biegunka może być wywołana przyjmowaniem antybiotyków albo być objawem alergii pokarmowej (wtedy często pojawia się wysypka, świąd skóry, zaczerwienienie). To jednak rzadkie sytuacje. U niemowląt i kilkulatków najczęstszą przyczyną rozwolnienia jest zakażenie rota wirusami. Taka biegunka jest najgroźniejsza, ponieważ szybko prowadzi do osłabienia dziecka. Niemowlę chore na rota wirusy może się odwodnić już w przeciągu doby od wystąpienia pierwszych objawów.

ROZPOZNANIE
Zanim zaczniemy leczyć malucha, najpierw trzeba upewnić się , czy to na pewno biegunka. Niemowlę karmione wyłącznie piersią może brudzić pieluszki na potęgę (nawet kilkanaście dziennie) – to zupełnie normalne. Nie powinna niepokoić też luźna konsystencja kupek ani nawet towarzysząca im mała ilość śluzu. O biegunce mówimy dopiero, kiedy z dnia na dzień ilość luźnych wypróżnień wyraźnie się zwiększy, a kupki staną się płynne lub półpłynne
charakterystycznym, ostrym i kwaśnym zapachu. Może w nich występować krew, ropa lub znaczne ilości śluzu. O diagnozę trochę łatwiej w przypadku dziecka karmionego mieszanką modyfikowaną albo dzieci, które jedzą już stałe dania. One nie powinny robić dziennie więcej niż trzy kupki (o prawidłowej konsystencji). Jedna więcej to jeszcze nie powód do niepokoju, ale jeżeli liczba wypróżnień się podwoi, to nie ma już wątpliwości: trzeba leczyć. Biegunka rota wirusowa zwykle jest bardzo ostra, kupki SA wodniste, wsiąkające w pieluszkę. Dochodzą do niej jeszcze wymioty (mogą poprzedzać wystąpienie biegunki)
i gorączka.

LECZENIE
Jeżeli choruje niemowlę w pierwszym półroczu życia, zawsze powinien obejrzeć je lekarz. Starsze dziecko, jeżeli jego ogólny stan jest dobry, możemy próbować leczyć w domu: proponować odpowiednie picie i lekkie dania oraz podawać probiotyki. Badania wykazały, ze w przypadku biegunki rota wirusowej probiotyki skracają czas choroby nawet o dobę, co w przypadku małego dziecka jest dużą różnicą, która może zdecydować o tym, czy dojdzie do odwodnienia czy nie.
Do lekarza zawsze trzeba się też zgłosić, jeżeli biegunka nie zmniejsza się przez dwa dni i gdy dziecko ma objawy odwodnienia (patrz ramka). Być może trzeba będzie zastosować nawadnianie dożylne. Bardzo rzadko za to u dzieci stosuje się leki zmniejszające perystaltykę jelit i hamujące biegunkę. Nigdy nie dawaj dziecku bez porozumienia z lekarzem – mogłyby przynieść więcej szkody niż pożytku. Poprzez luźne stolce dziecko wydala przecież z organizmu toksyny
i zarazki.

NAWADNIANIE
Według specjalistów, podczas ostrej biegunki jednym właściwym sposobem nawadniania dziecka jest podawanie mu preparatów z glukozą i elektrolitami (potasem, chlorem, sodem ). Nie są smaczne, to fakt, ale za to skuteczne wzmacniają organizm i przeciwdziałają odwodnieniu. Aby łatwiej przechodziły przez gardło, dobrze jest je mocno schłodzić i podawać w małych ilościach, ale często: 1-2 łyżeczki co 5 minut. Dobrym patentem jest podawanie przez strzykawkę i nie po języku, ale po wewnętrznej stronie policzka (jest większa szansa, że dziecko nie poczuje smaku). Niewskazane będą natomiast soki
i słodkie napoje – mogą nasilać biegunkę. Nie wierz też w internetową mądrość, ze cola leczy biegunkę. Nie tylko nie leczy, ale do tego zawiera dużo szkodliwych dla dziecka składników. Nawet zdrowy maluch nie powinien jej pić, a co dopiero dziecko, które ma kłopoty z brzuszkiem.

DIETA
Maluch z biegunką może nie mieć apetytu i nie warto wtedy zmuszać go do jedzenia. Warto jednak proponować mu lekkie dania, które nie podrażniają dodatkowo śluzówki jelit. Lecznicze działanie będzie miała np. marchwianka, czyli zupka z rozgotowanej marchewki – możesz dodać kilka łyżek kleiku ryżowego, ziemniaków i szczyptę soli (podczas biegunki tracimy sól
z organizmu). Polecane są też kleik ryżowy, mus z pieczonych jabłek(surowe rozluźniają kupkę), banany i kisiel z suszonych jagód. Starsze dzieci mogą chrupać słone paluszki: są lekkostrawne i słone. Niewskazana jest za to, wbrew potocznemu mniemaniu, czekolada. Fermentujący cukier może jeszcze wzmagać dolegliwości.

ALERT WODNY!
Gdy dziecko ma biegunkę, wymiotuje i nie chce pić, może się odwodnić. Natychmiast jedź do szpitala, jeżeli maluch utracił 10 proc. Wagi swojego ciała lub występują u niego objawy istotnego odwodnienia. Do takich niepokojących objawów należy:
- Zmniejszone napięcie skóry Możemy sprawdzić prosty sposób: z boku pępka ujmujemy fałd skórny, puszczamy po chwili i sprawdzamy, czy szybko się rozpręża. U zdrowego dziecka po 1-2 sekundach po fałdzie nie będzie śladu. Podczas odwodnienia fałd utrzyma się dłużej.
- Opóźniony powrót kapilarny
Choć termin „powrót kapilarny” jest trudny, to samo badanie jest bardzo proste. Żeby sprawdzić, czy powrót kapilarny nie jest opóźniony uciskamy płytkę paznokcia aż do zblednięcia opuszki palca i puszczamy. Zaróżowienie powinno się na nowo pojawić w ciągu dwóch sekund.
- Odwodnione dziecko może tez mieć: zapadnięte gałki oczne (małe oczy) i ciemiączko, suche spojówki oraz błonę śluzową jamy ustnej (dziecko wtedy może zacząć mlaskać, gdyż jego ślina staje się gęsta i lepka). Może też stać się nadmierne wiotkie i senne- to już bardzo niepokojący objaw!

ALERT WODNY!
Gdy dziecko ma biegunkę, wymiotuje i nie chce pić, może się odwodnić. Natychmiast jedź do szpitala, jeżeli maluch utracił 10 proc. Wagi swojego ciała lub występują u niego objawy istotnego odwodnienia. Do takich niepokojących objawów należy:
Zmniejszone napięcie skóry Możemy sprawdzić prosty sposób: z boku pępka ujmujemy fałd skórny, puszczamy po chwili i sprawdzamy, czy szybko się rozpręża. U zdrowego dziecka po 1-2 sekundach po fałdzie nie będzie śladu. Podczas odwodnienia fałd utrzyma się dłużej.
Opóźniony powrót kapilarny
Choć termin „powrót kapilarny” jest trudny, to samo badanie jest bardzo proste. Żeby sprawdzić, czy powrót kapilarny nie jest opóźniony uciskamy płytkę paznokcia aż do zblednięcia opuszki palca i puszczamy. Zaróżowienie powinno się na nowo pojawić w ciągu dwóch sekund.
Odwodnione dziecko może tez mieć: zapadnięte gałki oczne (małe oczy) i ciemiączko, suche spojówki oraz błonę śluzową jamy ustnej (dziecko wtedy może zacząć mlaskać, gdyż jego ślina staje się gęsta i lepka).Może też stać się nadmierne wiotkie i senne- to już bardzo niepokojący objaw!

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 23.11.2014 r., godz. 15.13
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 17.01.2016 r., godz. 10.21
Liczba odwiedzin: 855