-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail: bajami@interia.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek
Strona Główna

Ulotka dla rodziców

Bezpieczeństwo na drodze

-
Wersja do drukudruk
Bezpieczeństwo na drodze

Szanowny rodzicu,
W związku z rosnącą z roku na rok liczbą samochodów poruszających się po polskich drogach i ulicach miast, a także z alarmującymi statystykami policyjnymi dotyczącymi wypadków drogowych z udziałem dzieci, bardzo istotne jest, aby zarówno opiekunowie, jak i rodzice zaangażowali się w edukację komunikacyjną naszych maluszków. Jej podstawowym celem jest bowiem wykształcenie odpowiednich odruchów i prawidłowych nawyków, niezbędnych do bezpiecznego poruszania się po drogach.

Ucz dziecko wyobraźni na drodze, naucz je rozpoznawać niebezpieczeństwa, jakie mogą dziecku zagrozić i ich konsekwencje.
Ucz dziecko kultury poruszania się po ulicach, wskaż, którą stroną chodnika należy się poruszać, jak zachowywać się przy przechodzeniu przez zebrę.
Pamiętaj o właściwościach psychofizycznych dzieci: o ich wąskim polu widzenia, trudnościach w lokalizowaniu źródła dźwięku, ograniczonej orientacji przestrzennej oraz słabej koordynacji ruchowej, które czynią z dziecka istotę bezbronną i zagubioną pośród plątaniny ulic i szybkich samochodów.
Miej świadomość, że u małego dziecka, świadomość relacji przyczynowo-skutkowej dopiero się rozwija i maluchowi trudno jest interpretować poprawnie wydarzenia na drodze, jak np. manewr skręcania, poprzedzony włączeniem odpowiedniego sygnalizatora.
Wykorzystuj spacery, wyjścia na zakupy do treningu praktycznych umiejętności poruszania się po ulicach.
Przypominaj zasady obowiązujące na drodze (techniki przechodzenia przez przejście dla pieszych, znaczenie świateł, sygnalizowanie skrętów przez pojazdy itp. )
Wskazuj na zachowania nieprawidłowe i podkreślaj, jak bardzo mogą być niebezpieczne, (np., gdy widzisz kogoś przebiegającego przez pasy albo przechodzącego przez ulicę na czerwonym świetle).
Opowiadaj dziecku o znakach drogowych i o tym, co oznaczają dla pieszych i kierowców.
Przedstawiaj i opisuj innych uczestników ruchu drogowego, uświadom dziecku, że istnieją bardzo różne rodzaje pojazdów poruszających się po drogach (rowery, skutery, tramwaje czy olbrzymie TIRy) i opowiedz o niebezpieczeństwach, które mogą się z nimi wiązać.
Ucz dziecko patrzenia na ruch drogowy także z perspektywy kierowcy- wykorzystuj do tego przejażdżki samochodem, uświadom, że kierowca nie zawsze wszystko może zobaczyć, przewidzieć i odpowiednio szybko zareagować.
Ucz dziecko przewidywać zachowania kierowców, tłumacząc rolę kierunkowskazów, świateł cofania czy świateł stopu.
Podkreślaj na każdym kroku, iż bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od uważności samego dziecka i jego umiejętności zachowania się na drodze.
Wykorzystuj elementy edukacji komunikacyjnej w zabawie: zbudujcie wspólnie miasto z klocków, po którym będą poruszali się zarówno piesi, jak i pojazdy mechaniczne (można do tego wykorzystać ludziki i pojazdy z LEGO), przygotujcie wspólnie światła drogowe, aby móc przy ich użyciu ćwiczyć przechodzenie przez ulicę (można wykorzystać do tego pudełko na buty, z którego należy wykroić trzy okręgi, zakleić dziury kolorową folią i świecić przez nie latarką, tak aby pokazać pracę sygnalizatora).
Ćwiczenia praktyczne powtarzaj wielokrotnie, tak, aby się utrwaliły i zautomatyzowały.
Chwal i nagradzaj prawidłowe postępowanie dziecka, tak, aby je wzmocnić i utrwalić.

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 09.03.2015 r., godz. 00.48
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 09.03.2015 r., godz. 00.48
Liczba odwiedzin: 378