-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail: bajami@interia.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Dla rodziców

Nigdy nie potrząsaj dzieckiem

-
Wersja do drukudruk
Nigdy nie potrząsaj dzieckiem


 
Zespół dziecka potrząsanego to stan pourazowy, występujący wówczas, gdy dzieckiem gwałtownie potrząsano. Potrząsanie to potencjalnie śmiertelna forma maltretowania dziecka.
 
Głowa dziecka jest duża i ciężka w porównaniu z resztą ciała, mięśnie szyi niemowlęcia są słabo rozwinięte i nie zapobiegają mimowolnym ruchom głowy. Podczas silnego potrząsania kiwanie się główki dziecka do przodu i do tyłu ze znaczną siłą może spowodować przemieszczenie mózgu w obrębie przestrzeni wewnątrzczaszkowej, rozrywając naczynia krwionośne i uszkadzając lub niszcząc tkankę mózgową.
Wystarczą niecałe trzy sekundy potrząsania, by zabić lub spowodować trwała niepełnosprawność dziecka.
Jedno na czworo dzieci, u których doszło do urazu mózgu umiera a u połowy dochodzi do trwałej niepełnosprawności w postaci poważnego uszkodzenia mózgu, zaburzeń lękowych, depresji, utraty wzroku, utraty słuchu, problemów z uczeniem się, zaburzeń drgawkowych, porażenia. Jednemu na czworo dzieci udaje się wyjść z tego bez trwałego urazu, jednak mogą u nich występować bardziej subtelne zaburzenia Zespół wykrywa się raz na sto przypadków, gdyż objawy są zwykle bardzo dyskretne: dziecko staje się apatyczne lub bardziej płaczliwe, ma mniejszy apetyt, może być bardziej senne.
Najbardziej narażone są dzieci do 12 miesiąca życia, ale potrząsanie starszym dzieckiem również grozi poważnymi urazami.
 
Według danych europejskich około 80% rodziców potrząsa swoimi dziećmi. W USA 8,5% przypadków maltretowania dzieci to potrząsanie. W Polsce lekarze, pedagodzy i psychologowie przyznają, że problem istnieje.
 
Za „The Washington Post” 17.11.2008 r.
   
Nigdy, przenigdy nie potrząsaj swoim dzieckiem! Potrząsanie może uszkodzić mózg Twojego dziecka i spowodować śmierć. Żadnym dzieckiem, w żadnym wieku, nie należy potrząsać.
 
 
 
 

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 22.11.2015 r., godz. 21.09
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 22.11.2015 r., godz. 21.09
Liczba odwiedzin: 418