-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Poradnik

Pierwsza wizyta u dentysty

-
Wersja do drukudruk
Pierwsza wizyta u dentysty


Zanim maluch po raz pierwszy wejdzie do gabinetu stomatologa, powinien zostać odpowiednio przygotowany. Obowiązuje tu bowiem reguła pierwszego kontaktu: im więcej pozytywnych odczuć będzie miał brzdąc po swej pierwszej wizycie, tym mniej lęków i fobii będzie odczuwać w czasie każdego kolejnego spotkania z dentystą. Niewłaściwe przygotowanie dziecka albo brak jakiejkolwiek świadomości malca, po co przychodzi się do „doktora od zębów”, nie rokuje dobrze. Małe dzieci silnie przeżywają nowe, nieznane sobie sytuacje oraz kontakty z lekarzami. Mając świadomość tego, czego mogą się spodziewać
w gabinecie, poczują się bezpieczniej.

Lęk przed dentystą bierze się u dzieci z dwóch przyczyn:
- osobistych przeżyć związanych z leczeniem stomatologicznym;
- własnych wyobrażeń i odczuć, które powstają na podstawie uzyskanych informacji (od rodziców, kolegów, z oglądanych filmów), kojarzących się dziecku z bólem i przekonania, że wizyta u dentysty wiąże się z niemiłymi odczuciami.

Prawidłowe przygotowanie dziecka do pierwszego kontaktu ze stomatologiem obejmuje etapy:
1. Rozmowę – należy w rzeczowy, ale spokojny i przyjazny sposób opowiedzieć o tym, jak wygląda gabinet i do czego służą przyrządy; obejrzeć dziecku zęby i poinformować go, czy są zdrowe (idealnie, jeśli rzeczywiście są zdrowe, ponieważ brzdąc nabiera wówczas przekonania, że do dentysty nie chodzi się tylko, by ów borował czy wyrywał zęby).
2. Zabawę w dentystę – w domu można utrwalać pozytywne zachowanie dziecka, proponując mu np. wyleczenie zębów misia czy lalki.
3. Planowanie wizyty – częstsze rozmowy o zębach i wspólne ustalenie konkretnej daty. Ważne, by malec podczas planowania miał dobry humor – rosną wówczas szanse powodzenia.
4. Odpowiednie przygotowanie psychiczne dziecka do pierwszej wizyty; niewskazany jest pośpiech i zdenerwowanie.

Każda wizyta powinna przebiegać w życzliwej atmosferze, ale pierwsza szczególnie: miły dentysta, któremu dziecko zaufa na tyle, by pozwolić obejrzeć sobie ząbki to wielki plus
i mniej obaw, że kiedyś z dziecięcego strachu rozwinie się dentofobia. Dla stomatologa zaś to duże prawdopodobieństwo, że zdobędzie nowego, oddanego pacjenta.

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 22.11.2015 r., godz. 22.17
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 22.11.2015 r., godz. 22.17
Liczba odwiedzin: 516