-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Poradnik

Złote sposoby na białe mleczaki

-
Wersja do drukudruk
Złote sposoby na białe mleczaki


Zdrowe mleczaki to podwalina pod zdrowe zęby stałe. Nie każdy rodzic ma tego świadomość. Efektem zaniedbań higieny jamy ustnej w dzieciństwie są choroby zębów i przyzębia, które dokuczają przez całe życie. Oto złote rady na zachowanie zdrowia zębów u milusińskich:

1. O zęby dbaj od kołyski - mleczaki są bardzo podatne na próchnicę; słabsze i mniej zmineralizowane od zębów stałych szybko ulegają zepsuciu. Próchnica w zębach mlecznych przenosi się na zęby stałe; powoduje też powstanie stanów zapalnych wokół chorego zęba i rozwój, zazwyczaj burzliwie przebiegających, chorób przyzębia. Po każdym karmieniu przemywaj buzię dziecka gazą nawiniętą na palec i nasączoną wodą przegotowaną lub rumiankiem.
2. Zanim malec skończy rok, odwiedź po raz pierwszy dentystę i regularnie kontroluj stan zdrowia zębów dziecka. Pierwsze ząbki wyrzynają się ok. 5 – 6 miesiąca życia. Wymiana mlecznych na stałe rozpoczyna się ok. 6 roku życia i trwa kilka lat. Jeśli wizyty u stomatologa są systematyczne, dziecko przyzwyczaja się do zabiegów
w jamie ustnej, a zmiany próchnicze są likwidowana we wczesnych stadiach rozwoju.
3. Lakuj i lakieruj zęby dziecka – lakowanie wykonuje się na zębach przedtrzonowych
i trzonowych, pokrywając bruzdy na ich powierzchniach żujących preparatem
z fluorem. Lakierowanie to pokrywanie zębów lakierem fluorkowym.
4. Pilnuj diety dziecka – niech unika cukru pod każdą postacią, a po zjedzeniu słodyczy obowiązkowo myje zęby. Podawaj do schrupania twarde warzywa – kształtują zgryz, masują dziąsła i oczyszczają zęby z nalotu. Nie pozwalaj na zasypianie z butelką
w buzi i nie podawaj słodkich napojów w nocy.
5. Ucz dziecko prawidłowego czyszczenia zębów i wpajaj systematyczność w dbaniu
o higienę jamy ustnej. Dobierz szczoteczkę i pastę odpowiednią do wieku malca. Bądź przykładem i wzorem dla pociechy w czyszczeniu zębów.
6. Pomagaj dziecku w czyszczeniu zębów – dopiero 3-latkowi pozwalaj na samodzielne, ale kontrolowane i poprawiane przez ciebie, umycie zębów. Asystuj dziecku do 10 roku życia w szczotkowaniu.

Kto dba, ten ma... zdrowe zęby

Wbrew powszechnej opinii, posiadanie białych, zdrowych zębów nie jest zagwarantowane jedynie czynnikami dziedzicznymi albo troską o zęby stałe, ale dbałością o właściwą pielęgnację jamy ustnej już od pierwszych dni życia człowieka. Początkowo o higienę wnętrza ust troszczą się opiekunowie malucha; po 10 roku życia dziecko powinno już samodzielnie dbać o prawidłowe mycie zębów.

O czystość jamy ustnej dba się w różny sposób, zależnie od wieku i samodzielności.

1. Noworodki i niemowlęta do 1 r.ż. – po każdym posiłku lub słodkim napoju wnętrze buzi przeciera się wacikiem, gazą lub palcem owiniętym jałową ściereczką, umoczoną w rumianku lub przegotowanej wodzie. Należy szczególnie starannie przemyć zagłębienia przy dziąsłach. U starszych niemowląt można używać gumowej szczoteczki - znakomicie masuje dziąsła, a dziecko uczy się posługiwania tym przyborem.
2. Dzieci młodsze – początkowo czyszczenie zębów małą szczoteczką o miękkim włosiu bez pasty. Kiedy dziecko nauczy się wypluwać, należy zastosować pastę o obniżonej zawartości fluoru i w ilości odpowiadającej ziarnku grochu.
3. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – mycie zębów odpowiednią dla nich pastą. Samodzielnie, ale pod nadzorem opiekuna, który powinien doczyścić ewentualne pozostałości.
4. Od 10 roku życia wzwyż – samodzielne, standardowe oczyszczanie wnętrza jamy ustnej, minimum dwukrotnie w ciągu dnia: po śniadaniu i przed snem.
Zęby należy myć ruchami wymiatającymi od dziąseł ku koronom zębów (powierzchnie policzkowe oraz wewnętrzne każdego zęba), a ruchami posuwistymi po powierzchniach żujących. Po oczyszczeniu szczoteczką, stosuje się nitkowanie: nitkę przesuwa się dokładnie wzdłuż ścianek przy szczelinie między zębami (ku górze, a następnie w dół), usuwając zalegające tam resztki. Na koniec należy wypłukać usta wodą i zastosować płukankę antybakteryjną oraz odświeżającą oddech.

Sprzymierzeńcy zdrowych ząbków

Każda jama ustna to potencjalne miejsce dla rozwoju próchnicy. Szczególnie przyjazne środowisko znajduje się w buziach małych dzieci. Z kilku powodów:

1. Maluchy uwielbiają wszystko, co słodkie; podobny „gust” mają też bakterie próchnicy.
2. Dzieci przepadają za przegryzaniem między posiłkami – w ten sposób dostarczają bakteriom próchnicy wciąż nowych porcji pożywki do rozwoju.
3. Dzieci z zasady niechętnie czyszczą zęby i nie przywiązują do tej czynności wielkiej wagi, traktując ją jak stratę swego cennego czasu.
4. Samodzielne czyszczenie małych ząbków przez brzdąca bywa niedokładne oraz niesystematyczne.
W walce z próchnicą u dzieci pomagają nam:
1. Karmienie piersią – najlepsze jest mleko mamy. Optymalnie dobrany skład pokarmu nie wspomaga rozwoju próchnicy, a karmienie naturalne korzystnie wpływa na rozwój aparatu żującego. Do ssania piersi dziecko używa 40 mięśni twarzy – 10 razy więcej niż w przypadku ssania smoczka. Po karmieniu piersią - nawet długotrwałym – nie istnieje potrzeba natychmiastowego przemywania buzi malucha gazikiem z wodą albo rumiankiem. Po karmieniu butelką nie wolno zapomnieć o tej czynności. Dzieci karmione sztucznie mogą mieć próchnicę butelkową: zęby najczęściej zniszczone są wokół brzegów. Zasypianie z butelką w buzi i ząbkami oblepionymi słodką kaszką to świetny sposób na szybki rozwój chorób uzębienia i powstania wad zgryzu.
2. Przerwy w jedzeniu – między posiłkami jest czas na oczyszczenie wnętrza buzi przez ślinę. Dzięki właściwościom bakteriobójczym i czynnym enzymom, ślina bardzo dobrze oczyszcza zęby z resztek organicznych. Pod warunkiem, że jej moc nie jest zużywana do nadtrawiania kolejnych porcji przekąsek.
3. Higiena – staranne i systematycznie oczyszczanie wnętrza buzi i powierzchni ząbków nie sprzyja szkodliwej działalności bakterii próchnicy. Ważne jest stosowanie past i szczoteczek odpowiednich do wieku dziecka oraz okresowa fluoryzacja. Rodzice powinni myć zęby dziecku do 10 roku życia.
kochany dziecięcy smoczek najlepiej odstawić w wieku ok. 7 – 8 miesięcy. Stosowany dłużej, przyczynia się do rozwoju wad zgryzu.


 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 22.11.2015 r., godz. 22.22
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 22.11.2015 r., godz. 22.22
Liczba odwiedzin: 588