-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Poradnik

Kto dba, ten ma... zdrowe zęby

-
Wersja do drukudruk
Kto dba, ten ma... zdrowe zęby
Wbrew powszechnej opinii, posiadanie białych, zdrowych zębów nie jest zagwarantowane jedynie czynnikami dziedzicznymi albo troską o zęby stałe, ale dbałością o właściwą pielęgnację jamy ustnej już od pierwszych dni życia człowieka. Początkowo o higienę wnętrza ust troszczą się opiekunowie malucha; po 10 roku życia dziecko powinno już samodzielnie dbać o prawidłowe mycie zębów.


O czystość jamy ustnej dba się w różny sposób, zależnie od wieku i samodzielności.
1. Noworodki i niemowlęta do 1 r.ż. – po każdym posiłku lub słodkim napoju wnętrze buzi przeciera się wacikiem, gazą lub palcem owiniętym jałową ściereczką, umoczoną w rumianku lub przegotowanej wodzie. Należy szczególnie starannie przemyć zagłębienia przy dziąsłach. U starszych niemowląt można używać gumowej szczoteczki - znakomicie masuje dziąsła, a dziecko uczy się posługiwania tym przyborem.
2. Dzieci młodsze – początkowo czyszczenie zębów małą szczoteczką o miękkim włosiu bez pasty. Kiedy dziecko nauczy się wypluwać, należy zastosować pastę o obniżonej zawartości fluoru i w ilości odpowiadającej ziarnku grochu.
3. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – mycie zębów odpowiednią dla nich pastą. Samodzielnie, ale pod nadzorem opiekuna, który powinien doczyścić ewentualne pozostałości.
4. Od 10 roku życia wzwyż – samodzielne, standardowe oczyszczanie wnętrza jamy ustnej, minimum dwukrotnie w ciągu dnia: po śniadaniu i przed snem.
Zęby należy myć ruchami wymiatającymi od dziąseł ku koronom zębów (powierzchnie policzkowe oraz wewnętrzne każdego zęba), a ruchami posuwistymi po powierzchniach żujących. Po oczyszczeniu szczoteczką, stosuje się nitkowanie: nitkę przesuwa się dokładnie wzdłuż ścianek przy szczelinie między zębami (ku górze, a następnie w dół), usuwając zalegające tam resztki. Na koniec należy wypłukać usta wodą i zastosować płukankę antybakteryjną oraz odświeżającą oddech.

Sprzymierzeńcy zdrowych ząbków

Każda jama ustna to potencjalne miejsce dla rozwoju próchnicy. Szczególnie przyjazne środowisko znajduje się w buziach małych dzieci. Z kilku powodów:
1. Maluchy uwielbiają wszystko, co słodkie; podobny „gust” mają też bakterie próchnicy.
2. Dzieci przepadają za przegryzaniem między posiłkami – w ten sposób dostarczają bakteriom próchnicy wciąż nowych porcji pożywki do rozwoju.
3. Dzieci z zasady niechętnie czyszczą zęby i nie przywiązują do tej czynności wielkiej wagi, traktując ją jak stratę swego cennego czasu.
4. Samodzielne czyszczenie małych ząbków przez brzdąca bywa niedokładne oraz niesystematyczne.

W walce z próchnicą u dzieci pomagają nam:
1. Karmienie piersią – najlepsze jest mleko mamy. Optymalnie dobrany skład pokarmu nie wspomaga rozwoju próchnicy, a karmienie naturalne korzystnie wpływa na rozwój aparatu żującego. Do ssania piersi dziecko używa 40 mięśni twarzy – 10 razy więcej niż w przypadku ssania smoczka. Po karmieniu piersią - nawet długotrwałym – nie istnieje potrzeba natychmiastowego przemywania buzi malucha gazikiem z wodą albo rumiankiem. Po karmieniu butelką nie wolno zapomnieć o tej czynności. Dzieci karmione sztucznie mogą mieć próchnicę butelkową: zęby najczęściej zniszczone są wokół brzegów. Zasypianie z butelką w buzi i ząbkami oblepionymi słodką kaszką to świetny sposób na szybki rozwój chorób uzębienia i powstania wad zgryzu.
2. Przerwy w jedzeniu – między posiłkami jest czas na oczyszczenie wnętrza buzi przez ślinę. Dzięki właściwościom bakteriobójczym i czynnym enzymom, ślina bardzo dobrze oczyszcza zęby z resztek organicznych. Pod warunkiem, że jej moc nie jest zużywana do nadtrawiania kolejnych porcji przekąsek.
3. Higiena – staranne i systematycznie oczyszczanie wnętrza buzi i powierzchni ząbków nie sprzyja szkodliwej działalności bakterii próchnicy. Ważne jest stosowanie past i szczoteczek odpowiednich do wieku dziecka oraz okresowa fluoryzacja. Rodzice powinni myć zęby dziecku do 10 roku życia.

Ukochany dziecięcy smoczek najlepiej odstawić w wieku ok. 7 – 8 miesięcy. Stosowany dłużej, przyczynia się do rozwoju wad zgryzu.

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 13.12.2015 r., godz. 22.00
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 13.12.2015 r., godz. 22.00
Liczba odwiedzin: 495