-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail: bajami@interia.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Dla rodziców

Kłopotliwa ciemieniucha

-
Wersja do drukudruk
Kłopotliwa ciemieniucha


Żółte łuski na główce świeżo upieczonych rodzicom mogą wydawać się objawem bardzo groźnej dolegliwości. Ale spokojnie – to tylko ciemieniucha, która dzięki odpowiedniej pielęgnacji zniknie bez śladu.

Ciemieniucha to w większości przypadków zupełnie niegroźna dla malca dolegliwość. Nie oznacza to jednak, że można ja zaniedbać i „zostawić samej sobie”, bo sama z siebie nie zniknie. Warto więc poznać kilka faktów dotyczących ciemieniuchy, by uporać się z nią szybko, skutecznie i bezpiecznie.

KROK 1 PRZYCZYNA I OBJAWY

Ciemieniucha ma postać żółtych łusek, które pokrywają owłosioną skórę głowy dziecka. Ponieważ najczęściej pojawia się w okolicy ciemiączka, stąd jej nazwa. Ciemieniucha pojawia się, gdy nie w pełni dojrzałe gruczoły łojowe dziecka pracują zbyt intensywnie. Kiedy łój połączy się ze złuszczonym naskórkiem, daje właśnie żółte łuski, jakby „przyklejone” do główki malca. Pojawiają się one najczęściej pomiędzy 3. a 4 tygodniem życia, ale niewykluczone jest pojawienie się jej także u dzieci kilkuletnich.

KROK 2 USUWANIE

Bez względu na wiek dziecka, sposób leczenia, czyli pielęgnacji, skóry pokrytej ciemieniuchą jest taki sam. Wymaga to systematyczności, ale nie jest trudne. Średnio potrzeba 1-2 tygodni, by włoski malca przestały być pokryte łuskami. Na proces „leczenia” składa się:
Rozmiękczanie – czyli smarowanie oliwką. Dzięki temu łuski staja się miękkie i łatwiej je usunąć. By przyspieszyć ten „proces”, można zrobić to kilka godzin przed myciem i dodatkowo założyć dziecku bawełnianą czapeczkę. Usuwanie – czyli delikatne wyczesywanie szczoteczką o miękkim włosiu. Część łusek odpadnie w trakcie mycia główki, resztę należy usunąć właśnie szczoteczką (nie grzebieniem, by nie skaleczyć skóry!). Uwaga na kosmetyk do mycia główki – musi to być delikatny szampon dedykowany dzieciom, a nie nawet najdelikatniejszy dla dorosłych.
Obserwowanie – czyli pamiętanie o tym, ze ciemieniucha może nawracać, co znów może być objawem np. alergii.

KROK 3 KONSULTACJA LEKARSKA

Zdarza się, że łuski „atakują” także nieowłosione części ciała, jak np. szyję, uszy czy pachy. W takim wypadku zalecana pielęgnacja będzie niewystarczająca. Dziecko musi obejrzeć pediatra lub dermatolog. Taki „rodzaj” ciemieniuchy może bowiem świadczyć o poważniejszym problemie, jakim jest chociażby AZS. Także w sytuacji, gdy opisane zasady pielęgnacji nie przynoszą efektu, bez konsultacji się nie obędzie. Może się bowiem okazać, że ciemieniucha ma podłoże np. grzybicze i niezbędne może być podanie antybiotyków lub leków przeciwgrzybicznych.

DOBRA RADA

Rodzice nie mają wpływu na to, jak działają gruczoły łojowe dziecka, a więc na pojawienie się ciemieniuchy. Nie oznacza to jednak, ze nie mogą nic zrobić. Bardzo ważne jest zapobieganie pojawianiu się łusek, a jedna z najbardziej istotnych kwestii jest nieprzegrzewanie główki bobasa. Jeśli ma mieć założoną czapeczkę, musi być ona wykonana z naturalnej tkaniny, najlepiej bawełny.

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 17.01.2016 r., godz. 10.17
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 17.01.2016 r., godz. 10.17
Liczba odwiedzin: 339