-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail: bajami@interia.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek
Strona Główna

Dla rodziców

5 ważnych zdań

-
Wersja do drukudruk
5 ważnych zdań

Szanowni Rodzice,
polecam Państwu

5 ważnych zdań

Trudno ważyć każde słowo, które powiesz do dziecka, nim będzie miało 18 lat. Ale jest kilka zdań, które młody człowiek absolutnie powinien usłyszeć. I to wiele razy!
Jeśli chcesz, by maluch czuł się ważny, potrzebny i kochany, wcale nie musisz wydawać majątku na super zabawki. Są dużo lepsze i skuteczniejsze sposoby, żeby twoje dziecko było szczęśliwe. Taką magiczną siłę sprawczą mają słowa. Oto zdania, które warto zapamiętać
i powtarzać swojemu dziecku.


KOCHAM CIĘ

Wlej w malca tyle miłości, ile się zmieści. Codziennie przytulaj, całuj, głaszcz po główce
i zapewniaj, że jest najważniejszym, najbardziej kochanym dzieckiem na świecie. Według psychologów, im więcej miłości dostanie niemowlę, szczególnie w pierwszych miesiącach życia, tym bardziej będzie pewne siebie w przyszłości. A to przecież warunek wielu sukcesów. Dlaczego tak się dzieje? Kiedy dziecko wie, że bez względu na wszystko jest akceptowane i otaczane miłością, nie boi się podejmować wyzwań. Dlatego nie szczędź dziecku czułości. To ważne dlatego, że twoja bliskość i dotyk stymulują układ nerwowy niemowlęcia, a u starszego dziecka pomagają pokonać stres.


WAŻNE
Nie strofuj dziecka, że się złości. Przykre napięcia muszą zostać odreagowane.

SPRÓBUJ, UDA CI SIĘ


Maluszek z natury stawia sobie ambitne cele, a potem po prostu dąży do ich zrealizowania. Tak jest z kolejnymi etapami jego rozwoju: siadaniem, raczkowaniem, wstawaniem czy chodzeniem. Dziecko nie poddaje się, nawet jeśli coś na początku mu nie wychodzi. Nie ma wątpliwości: wierzy, że sobie poradzi – i właśnie tak się dzieje! Jednak naturalna ambicja
i pewność siebie malucha może zostać stłumiona przez…twoją nadmierną troskliwość. Jeśli będziesz ciągle powtarzała dziecku: „Uważaj!”, „Powoli”, „Nie wolno”, świat zacznie mu jawić się jako miejsce pełne ukrytych pułapek. Druga ważna kwestia to wyręczanie dziecka.

Wiadomo, mama szybciej i lepiej założy buty, zawiąże czapeczkę, a w przyszłości spakuje tornister i pomoże odrobić lekcje. Jeśli dziś często wyręczasz, dziecko będzie oczekiwać, że tak będzie zawsze. Od początku zachęcaj zatem malucha do samodzielności, do zakładania piżamki, wycierania się ręcznikiem, rysowania obrazków do żłobka, przedszkola, nawet jeśli to robi niedokładnie i niestarannie. Nie dawaj smykowi trudnych zadań, np. puzzle z 20 części zaproponuj, gdy widzisz, że z powodzeniem układa już te z 12.

CO WOLISZ?

Pozwól decydować. Dziecko, które może czasami samo podjąć decyzję (np. którą koszulkę założy, jakiej bajki wysłucha, co zje: kanapki
z rzodkiewką czy
z ogórkiem), rzadziej upiera się „dla sportu”. Oczywiście maluch nie może mieć ograniczonych możliwości wyboru. Najlepiej przedstawić mu dwie opcje
(z których każda dla ciebie jest akceptowana), czyli np. „Wolisz założyć sweterek w misie czy w auta?”. Pod względem strategicznym, to o wiele lepsze pytanie niż „Co chcesz dziś założyć?”, ponieważ będziesz mieć kłopot, gdy smyk powie, że nie chce się ubierać lub, że chce założyć koszulkę, choć na dworze jest zimno.

KARY I NAGRODY
Wydaje się to takie proste – dam dziecku karę i od razu zapamięta, czego nie wolno robić. Jednak ukarany maluch, nie wie, jak powinien się zachować. Dzieci, szczególnie małe, do dobrego zachowania motywuje uznanie rodziców. Gdy docenisz i pochwalisz malucha, któremu udało się bez awantury wrócić z placu zabaw, a innym razem zaproponujesz mu w nagrodę lody, zapamięta twoje uznanie, miłe chwile spędzone razem i dojdzie do wniosku, że następnym razem również warto się postarać. Nagroda podkreśla dobre strony dziecka i zachowania, na których ci zależy. Kara zwraca uwagę tylko na braki. Może wywołać lęk, agresję i pozbawić malucha woli działania („W obawie przed karą nie będę próbował”). Akceptowaną formą kary może być pozbawienie przywilejów – czyli np. brak nagrody.


NIE, NIE MOŻESZ

Są rodzice, którzy unikają tego zdania jak ognia. Są również i tacy, którzy go nadużywają. Jedni i drudzy popełniają błąd. Malec, który nie zna słowa „nie”, rośnie w przekonaniu, że świat jest na jego usługi. Gdy w końcu słyszy odmowę, nie może pojąć, dlaczego spotyka go taka krzywda. Poza tym w świecie bez zasad czuje się zagubiony. Z kolei dziecko, które słyszy „nie” zbyt często, buntuje się dla zasady albo staje się pokornym cielątkiem. Skrajności nie wychodzą na zdrowie.
PIĘKNIE RYSUJESZ, ŚPIEWASZ…

Chwalenie dzieci wydaje się czymś łatwym i w dodatku nie powoduje, tak jak karanie, poczucia winy. Trzeba jednak pamiętać o tym, by chwalić wtedy, gdy rzeczywiście jest za co. Postaraj się każdego dnia znaleźć w zachowaniu dziecka przynajmniej dwie rzeczy do pochwalenia. Możesz np. powiedzieć: „Powkładałeś zabawki do pudeł – świetna robota”, „Szybko się ubrałeś, mogliśmy pójść spacerkiem do żłobka – brawo!”
Pochwała dla dziecka to najwspanialsza nagroda.

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 23.01.2016 r., godz. 20.08
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 31.03.2019 r., godz. 18.07
Liczba odwiedzin: 343