-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Dla rodziców

CO MÓWICIE DO SWEGO DZIECKA ?

-
Wersja do drukudruk
CO MÓWICIE DO SWEGO DZIECKA ?

Szanowni Rodzice,
CO MÓWICIE DO SWEGO DZIECKA ?

Te zdania powtarza wielu rodziców. Bezmyślnie albo dlatego, że ktoś zwracał się do nich w ten sposób. Wystarczy nad każdym chwilę pomyśleć, by przekonać się, że to zwykłe głupoty. Oto lista zdań, których dzieci nie powinny słyszeć.

Z ręką na sercu musisz przyznać, że na pewno zdarzyło ci się powiedzieć do dziecka w ten sposób. Dlaczego? Dlatego, że większość tych zdań wygłaszanych jest pod wpływem emocji, a te, jak wiadomo, nie zawsze sprzyjają trafnej ocenie sytuacji. Gdy na spokojnie przemyślisz treść każdego z nich, następnym razem ich nie użyjesz. Każde z nich zamiast pomóc w rozwiązaniu problemu, może krzywdzić dziecko, czasem mocno i na długo.

NIE WCHODŹ TAM, BO SPADNIESZ

Czy wiesz, że to zdanie może sprawić, że dziecku rzeczywiście powinie się noga? Maluszek, słysząc twoje prorocze słowa, zamiast skupić się np. na fascynującej przechadzce po murku, sztywnieje
i może się potknąć. Lepiej powiedz: „ Trzymaj się mocno mojej ręki i patrz pod nogi”. Dzięki precyzyjnym wskazówkom dziecko nauczy się radzić sobie w nowej sytuacji i uniknie kłopotów.

ZOBACZ JAK TY WYGLĄDASZ

Dbanie o czystość ma jedną zasadniczą wadę: przeszkadza w dobrej zabawie. Niby to wiesz, ale denerwuje cię ten niekończący się stos ubranek do prania. Jeśli chcesz, by twoje dziecko dobrze się bawiło, staraj się nie zwracać uwagi na to, jak wygląda. Nie musisz jednak pozwalać na wszystko_ gdy po radosnym malowaniu farbami musicie wyjść z domu, oczywiście przypomnij o konieczności zmiany ubranka na czyste.

PRZYJDZIE PAN I CIĘ ZABIERZE

To zwykłe straszenie dziecka, wykorzystywane przez niektórych rodziców z bezsilności, z braku pomysłu, przekonać swą pociechę, by postąpiła tak jak chcemy. Jaki przynosi skutek? Dziecko może zacząć odczuwać lęk przed obcymi ludźmi. Jeśli rodzice wskazują konkretną osobę – „Tamta pani cię zabierze”, na jej widok dziecko może w padać w panikę, a nawet bać się zasypiać w obawie, że wykradnie je nocą.

O, JAKI TY JESTEŚ NIEDOBRY

Niedobry? Przecież to twoje ukochane dziecko! Czy wiesz, że te niewinne, twoim zdaniem, słowa mogą przylgnąć do niego na zawsze? Każdemu maluchowi zdarza się mieć zły dzień i zachowywać nie tak , jak oczekują rodzice. Powiedz dziecku, jak może poprawić swoje zachowanie. Bardzo ogólne sformułowanie „jesteś niedobry” sprawi, że maluch zapamięta, że jest do niczego pod każdym względem.

ZNÓW NABRUDZIŁEŚ

Nieporadne ręce, mało skoordynowane ruch ciała to powód, dla którego dzieci ciągle cos rozlewają, rozsypują, rozdeptują. Stąd też potrzeba, aby ktoś się nimi opiekował. Warto to robić mądrze. Wytykanie dziecku, że np. spadają mu okruszki z talerza, może odebrać mu ochotę samodzielnego jedzenia. Krytykowanie, ze założyło bluzeczkę tył na przód _ pozbawić ochoty do ubierania się bez pomocy mamy.

TYLKO BĄDŹ GRZECZNY!

„Grzeczny” to ogólnik, z którego dla małego dziecka nic nie wynika. Bo właściwie w każdej sytuacji „bycie grzecznym” może znaczyć co innego. Jeśli dziecko idzie z tatą do kina, a ty żegnając się, napominasz, by było grzeczne, lepiej określ konkretnie, czego oczekujesz. Powiedz np.: „Słuchaj, co tata do ciebie mówi, nie rozmawiaj głośno podczas seansu”. Dla małego dziecka to są konkrety.

CHYBA KTOŚ NAM ZAMIENIŁ DZIECKO

Z kolei to niewinne zdanie może sprawić, że dziecko może zacząć wątpić, czy jest częścią rodziny, ale przede wszystkim zrodzi w nim przeświadczenie, że nie spełnia oczekiwań rodziców, że jest niedobre, ze mama i tata go nie kochają, że chcieliby na jego miejscu widzieć kogoś innego. I jak tu potem wytłumaczyć, że nikt nie miał tego na myśli?

KOCHA I CHCE BYĆ KOCHANE

Dzieci są złaknione przejawów rodzicielskich uczuć, dlatego sadzaj malucha na kolanach, głaszcz po główce, przytulaj, by widział, ze mama i tata kochają go bezwarunkowo i oboje równie mocno. Postaraj się także, aby dziecko nigdy nie usłyszało takich słów:
BO MAMUSIA/TATUŚ PRZESTANIE CIĘ KOCHAĆ Ten zwykły szantaż emocjonalny, który jest bardzo okrutny dla dziecka. Może przerazić malucha, sprawić, ze zacznie odczuwać silny lęk przed porzuceniem.
KOGO KOCHASZ BARDZIEJ – MAMĘ CZY MOŻE TATĘ ? To pytanie jest często zadawane przez dalszą rodzinę, ale czasem pada też z ust rodziców. Trudno wymagać od dziecka odpowiedzi. Bo choć lubi ono z tatą pograć w piłkę, a z mama czytać książki, oboje rodziców kocha równie mocno.

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 23.01.2016 r., godz. 20.12
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 31.08.2019 r., godz. 00.15
Liczba odwiedzin: 609