-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Poradnik

Wpływ postawy i zachowania dorosłych na kształtowanie nawyków żywieniowych u dzieci

-
Wersja do drukudruk
Wpływ postawy i zachowania dorosłych na kształtowanie nawyków żywieniowych u dzieci


Rodzice są pierwszymi, najważniejszymi nauczycielami dzieci. Od nich dzieci uczą się wielu zachowań. To rodzice kształtują zachowania żywieniowe w początkowym okresie życia dziecka.
Pamiętać trzeba, że dziecko jest znakomitym obserwatorem i nic się przed nim nie ukryje. Maluchy obserwują dorosłych, naśladują ich sposób zachowania oraz utrwalone nawyki. Małe dzieci robią to podświadomie – podglądają nas, co robimy i w jaki sposób. Najlepszym przykładem jest tu przebieranie się, strojenie, noszenie butów na obcasach należących do mamy, przez małe dziewczynki.
Dom rodzinny jest miejscem, gdzie dzieci zdobywają pierwsze doświadczenia i umiejętności w zakresie żywienia. Potem środowiskiem kształtującym te nawyki będzie żłobek, przedszkole i szkoła. Instytucje te stają się partnerami rodziców w kształtowaniu upodobań żywieniowych. Dlatego bardzo ważny jest przykład, jaki dają rodzice lub opiekunowie, stosując właściwą dietę i prowadząc zdrowy styl życia.
Najważniejszym czynnikiem warunkującym właściwą edukację żywieniową, czy zmianę zachowań żywieniowych wśród dzieci jest tworzenie przez dorosłych pozytywnych wzorców. Wspólne spożywanie posiłków w miłej rodzinnej atmosferze, zdrowe menu, unikanie fast food-ów i spożywania słodyczy, nadmiernej ilości tłuszczów, gazowanych słodkich napojów, a zamiast tego spożywanie dużych ilości warzyw, owoców, mleka i jego przetworów, chudego mięsa, picie dużej ilości wody jest zalecanym wzorcem.
Karmienie dziecka w czasie zabawy, ciągłe napychanie mu buzi, podsuwanie łakoci, niestety jednak jest dosyć częstą praktyką w naszych domach. Zatem zarezerwujmy wspólnie czas na zdrowy posiłek, nie zmuszajmy dzieci do jedzenia. Jedzmy z naszymi dziećmi to, co chcielibyśmy, aby i ono jadło. Jeśli dajemy dziecku szpinak pokażmy, że i nam bardzo smakuje, jeśli dajemy naszemu maluchowi tartą marchewkę, pokażmy mu, jak my ją lubimy. Wówczas nasz maluch potraktuje spożywanie tych produktów, jako naturalne.
Dbajmy, aby nasza dieta była zdrowa i przemyślana, aby znalazło się w niej miejsce na ryby i soki. W czasie upałów pijmy dużo wody i podawajmy też ją naszym dzieciom, bo „woda to zdrowie a zdrowie to woda”. Dajmy trochę czasu naszym dzieciom na zaakceptowanie nowych smaków, nie zniechęcajmy się przedwcześnie, gdy dziecko czegoś od razu nie zje. Wielokrotne próby i powracanie do odrzuconego na początku produktu dadzą efekty. Cierpliwość popłaca. Badania naukowe dowodzą, że maluchy nie lubią jakiegoś produktu najczęściej z powodu błędów popełnianych przez dorosłych np. poprzez zmuszanie do zjedzenia. Zachowanie osób dorosłych podyktowane jest doświadczeniami wyniesionymi z własnego domu rodzinnego. Stąd tak ważne jest oddziaływanie dorosłych na dziecko i niepowielanie negatywnych nawyków. Może to odbywać się nie tylko na zasadzie dobrego przykładu, lecz u młodszych dzieci także poprzez zabawę. Dziecko dzięki temu może zdobyć wiedzę i pewne umiejętności, zgodne ze swoimi możliwościami poznawczymi.

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 23.01.2016 r., godz. 22.45
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 23.01.2016 r., godz. 22.45
Liczba odwiedzin: 510