-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Dla rodziców

10 rzeczy, które powinnaś zrobić na oczach dziecka. Po co? Żeby lepiej je wychować

-
Wersja do drukudruk
10 rzeczy, które powinnaś zrobić na oczach dziecka. Po co? Żeby lepiej je wychować
autor: Anna Bartosiewicz

Jeżeli zastanawiasz się, co zmienić, żeby lepiej wychować swoje dziecko, przyłóż lustro do swojej twarzy i odpowiedz szczerze na pytanie, czy świecisz przykładem. Dzieci szukają autorytetów. Chcąc nie chcąc, to ty jesteś osobą, którą twój malec będzie naśladować w pierwszej kolejności.

1. Płacz
Płacz to żaden wstyd. Powinno o tym wiedzieć twoje dziecko – zwłaszcza, jeżeli to syn. Rodzice potrafią powiedzieć swojemu dziecku, żeby przestało się mazgaić. Trzeba jednak odróżnić płacz, który stanowi element szantażu emocjonalnego, od oczyszczającego płaczu, dzięki któremu można dać upust autentycznym emocjom. Poprzez płacz dziecko może odreagować stratę kogoś bliskiego, albo poradzić sobie z uczuciem smutku. Tak więc, droga mamo, daj dziecku dobry przykład i uroń przy nim parę łez, kiedy naprawdę jesteś nieszczęśliwa. Ułatwisz mu w ten sposób radzenie sobie z trudnymi emocjami.

2. Walka
Aby dziecko dobrze radziło sobie w życiu, musi nauczyć się rywalizacji i bronienia własnego zdania. Dlatego pozwól mu obserwować, jak robią to dorośli. Od tego, w jaki sposób rozwiązujesz konflikty z partnerem, zależy, jakie wzorce wyniesie twój potomek. Walka jest nieuniknionym elementem rozwoju dziecka. Pokaż mu, jak rozwiązywać spory i co zrobić, żeby w pojedynku nie było ofiar.

3. Czułość
Nie każdy rodzic potrafi okazywać dziecku czułość, chociaż nie brakuje mam i ojców, którzy obsypują swoje dzieci pocałunkami. Jednak istnieje wiele rodzajów miłości, a jednym z nich jest miłość romantyczna. Dlatego tak ważne jest, aby wasza pociecha zobaczyła, w jaki sposób okazujecie sobie czułość. Czułe objęcie mamy, która zmywa naczynia, pocałunek złożony na jej ustach przed wyjściem do pracy, przytulenie zapracowanego taty i vice versa – te wszystkie obrazy składają się na wzorce, które kiedyś wasz potomek zaszczepi we własnym domu.

4. Ćwiczenia fizyczne
Zachowanie harmonii między ciałem i umysłem wiąże się z wysiłkiem fizycznym. Jeżeli nie wierzysz w siłę ruchu, spróbuj przez jeden miesiąc uprawiać regularnie sport. A przynajmniej gimnastykuj się od czasu do czasu na oczach dziecka. Jeżeli nie jesteś typem wyczynowca, możesz spróbować jogi. Ważne jest, aby twój podopieczny zobaczył, że ruch stanowi część życiowej rutyny.

5. Planowanie domowego budżetu
Wielu rodziców pilnuje tego, żeby nie poruszać przy dzieciach tematu pieniędzy. Owszem, nie powinno się wprowadzać kilkulatka w niuanse kredytu hipotecznego czy zbyt wysokiej raty. Pamiętaj, że kilkulatki doskonale zdają sobie sprawę z istnienia pieniędzy. Z czasem zacznij więc wprowadzać je w świat pieniędzy. Rozmawiaj w jego obecności o rachunkach, cenach samochodów. Nie pozwól, żeby poszło na studia, nie wiedząc nic o życiu.

6. Duchowość
Chociaż nie zawsze wiemy, jak odpowiadać na pytania, dotyczące istnienia czy Boga, to dzieci są bardzo filozoficznie usposobione do życia. Nie unikaj rozmawiania z nimi na trudne tematy. Jeżeli nie wiesz, co powiedzieć, wybierz najprostszą odpowiedź.
Jeżeli jesteś osobą praktykującą – obojętnie, jakiego wyznania, pozwól potomkowi obserwować swoją praktykę duchową. Widok modlącej się czy medytującej mamy utwierdzi dziecko w przekonaniu, że istnieją pewne wartości, a może i da siłę, aby kiedyś zatrzymać się na chwilę i zwrócić swój umysł we właściwym kierunku.

7. Dobre uczynki
Nikogo nie dziwi raczej widok kłócącego się rodzeństwa. Nie każdemu przychodzi łatwo dzielenie się z innymi. Małe dzieci potrafią za to być bardzo okrutne. Dopiero uczą się rozróżniania między dobrem a złem, wykształcają się w nich tzw. odruchy człowieczeństwa. Jeżeli twój synek czy córeczka zobaczy, że karmisz kota sąsiadów, albo dajesz parę groszy żebrakowi, pozna, czym jest bezinteresowność. Z czasem poczuje, że jego dobre uczynki także mają sens.

8. Nauka
Rodzice spędzający czas wolny wyłącznie przed telewizorem nie powinni liczyć na to, że ich dziecko zostanie prymusem. Naturalnie nie musisz być wieczną studentką, ale pokaż dziecku, że nawet dorośli uczą się nowych rzeczy. To może być gra na gitarze, kurs online, snowboard. Nie zapomnij także o starych, dobrych książkach, – i nie mamy tu na myśli wyłącznie bajek. Dzieci, które widują rodziców z nosem w książce (ewentualnie czytniku) same chętniej zabierają się do lektury.

9. Kreatywność
Do naszego świata wkracza powoli internet rzeczy, a rzeczywistość mobilna tworzy nowy wymiar dzieciństwa. Tym bardziej zadbaj o to, żeby twoje dziecko korzystało z prawej półkuli mózgu (to ta odpowiedzialna za kreatywność i twórczość). Nie musisz być artystką, aby zachęcić dziecko do szukania nowych rozwiązań i rozwijania własnych talentów. Mama słuchająca muzyki, tata idący z dzieckiem do galerii czy babcia, która robi z gazety kubeczek na długopisy zachęcą twoją pociechę do tego, żeby zagłębiła się w kopalni pomysłów, jaką jest wyobraźnia.

10. Wyrozumiałość dla samych siebie
„Znowu gadam głupoty”, „Ale jestem gruba”, „Nic mi nie wychodzi” oraz inne negatywne stwierdzenia zasługują najwyżej na to, żeby na stałe usunąć je ze słownika. Zamiast ganić się przy dziecku za to, co robisz, postaraj się dostrzegać pozytywy i afirmować to, co dobrze ci wychodzi. Agresja słowna wobec samej siebie na pewno nie jest czymś godnym naśladowania.

Pamiętaj o tym, że jeżeli będziesz dobrą nauczycielką, twoja pociecha odwdzięczy ci się z nawiązką. Wyrośnie na dobrego człowieka i kochające dziecko. Będzie również potrafiła o ciebie zadbać w przyszłości.

Źródło: parenting.com

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 29.08.2016 r., godz. 22.14
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 29.08.2016 r., godz. 22.14
Liczba odwiedzin: 751