-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Pielęgniarka radzi

MYJEMY RĘCE

-
Wersja do drukudruk
MYJEMY RĘCE


Higiena rąk jest najprostszym, a zarazem najbardziej efektywnym sposobem przerywania transmisji drobnoustrojów w środowisku. Ręce są najczęściej używanym narzędziem w życiu codziennym, dlatego są najbardziej narażone na zanieczyszczenia i kontakt z różnymi drobnoustrojami. Domniema się, że to właśnie na rękach przenosimy ok. 50% zanieczyszczeń. Wirusy, bakterie i pasożyty, które przenosimy na brudnych rękach mogą powodować wiele chorób: od salmonelli, przez rotawirusy i infekcje dróg oddechowych, aż po zakażenia tasiemcami i owsikami. Dlatego też należy myć ręce często, nie tylko wtedy kiedy widzimy, że są brudne. Myjąc starannie ręce i przestrzegając podstawowych zasad higieny rąk, mamy stosunkowo małym nakładem finansowym duży wkład w profilaktykę zakażeń. Starajmy się takie nawyki wpoić w nasze maleństwa, zachęcając je w formie zabawy do mycia. Naukę mycia rąk możemy tak naprawdę zacząć na każdym etapie życia. Staranne mycie rąk przez ok 15-30 sek. niszczy ok 90% drobnoustrojów. Pamiętajmy o tym i dajmy sami dobry przykład. Dzieci naśladują zachowania rodziców i dziadków. Możemy wykorzystać proste metody, aby zachęcić dziecko do mycia rączek.

KILKA PROSTYCH PORAD ZACHĘCAJĄCYCH DO MYCIA RĄCZEK

Odpowiednia temperatura wody i kran prosty w obsłudze.
Pod umywalkę możemy postawić specjalny podest, idealnie gdyby był z ulubionym bohaterem kreskówek. Łatwy dostęp do wody na pewno pozytywnie wpłynie na naukę mycia rąk.

Namawiajmy do mycia ulubionych gumowych zabawek lub puszczania łódeczek w misce
z wodą lub umywalce tzw. bitwa wodna.

Pojemnik na mydło o zabawnych kolorowych kształtach np. rybek, auta, misia.
Ważna jest konsystencja mydła: płyn czy pianka?

Liczy się też zapach i kolor, jeżeli dziecko ma już oczywiście jakieś preferencje.
W widocznym miejscu możemy powiesić kolorowy plakat wykonany razem z dzieckiem tzw. przypominajka.

Możemy robić z dzieckiem różne eksperymenty; magiczna kostka mydła lub kolorowe szczoteczki,mamy szeroki wybór akcesoriów na rynku.

Zabawa w magiczny mikroskop. Na mokre rączki sypiemy magiczny proszek typu czarny pieprz, lub kolorowy piasek i mówimy, że tak wyglądają bakterie na twoich rączkach kiedy nie myjesz . (Uważajmy z treścią, żeby nie wystraszyć dziecka).

Osobisty kolorowy ręczniczek.

Jako rodzice musimy jeszcze zadbać o to, żeby nasze dziecko nosiło krótko obcięte paznokcie, a w przypadku zranienia i otarć zadbać o opatrunki, najlepiej wodoodporne.
Powodzenia we wdrażaniu tego trudnego, aczkolwiek bardzo ważnego nawyku.

Opracowała
Starsza pielęgniarka żłobka
mgr Agnieszka Zielińska


 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 26.04.2018 r., godz. 23.14
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 07.09.2019 r., godz. 23.07
Liczba odwiedzin: 418