-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Pielęgniarka radzi

UWAGA NA KLESZCZE!

-
Wersja do drukudruk
UWAGA NA KLESZCZE!


Drodzy rodzice i opiekunowie.
Przyszła wiosna, wielkimi krokami zbliża się majówka, czas spacerów, wypoczynku na łonie natury i świeżym powietrzu. Razem z wiosną rozpoczął się również sezon na kleszcze. Te małe pajączki obecnie występują nie tylko w lasach i ich okolicach ale w każdym wilgotnym środowisku z dostępem do żywiciela: (działki, parki, łąki, place zabaw). Kleszcze znajdują się zarówno w niskiej trawie jak i potrafią wspinać się na trawy i krzewy nawet do wysokości 120-150 cm i czasami długo czekają na swojego żywiciela, który zbiera je ocierając się o roślinę. Pajączek chwilę spaceruje sobie po naszym ciele zanim znajdzie odpowiednie miejsce. Ugryzienie kleszcza nie jest bolesne, bowiem wgryzając się w naszą skórę uwalnia substancje znieczulające i p/krzepliwe. Najważniejsze dla naszego zdrowia jest fakt, żeby usunąć kleszcza jak najszybciej. Im dłużej pajączek tkwi w skórze, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby lub infekcji. Idealnie byłoby gdyby kleszcza usunął lekarz, ale jeżeli jest to nie możliwe działajmy sami. Warto mieć w domowej apteczce specjalną pęsetę lub inne akcesoria do usuwania kleszczy. Jeżeli nie mamy, to pani w aptece na pewno pomoże wybrać coś prostego w obsłudze. Po wyjęciu pamiętajmy o zdezynfekowaniu miejsca które później obserwujemy przez kilka dni. Pamiętajmy, liczy się czas. Nie zapominajmy o rękawiczkach jednorazowych. Porady lekarskiej możemy zasięgnąć zawsze, nawet już po wyjęciu kleszcza.
Jeżeli po ukąszeniu dostrzeżemy objawy takie jak: wysypka, gorączka, dreszcze i bóle głowy nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. Przypominam, że ten mały niepozorny pajączek może być przyczyną wielu groźnych chorób takich jak kleszczowe zapalenie opon mózgowych, czy borelioza. Uważajmy zatem na te małe stworzonka. W czasie wizyty u pediatry możemy zapytać też o możliwość szczepionki profilaktycznej.

JAK ZAPOBIEGAĆ?
Do końca niestety, nie da się zapobiec takim przypadkom, bowiem nie zrezygnujemy ze spacerów i pobytu na świeżym powietrzu. Zróbmy zatem to, co możemy .
- Duże znaczenie ma odpowiednie ubranie, zakrywające większość naszego ciała.
- Możemy stosować środki odstraszające kleszcze dostępne na rynku w szerokiej gamie.
- Najskuteczniejszym, najtańszym i najprostszym sposobem jest oglądanie całego ciała naszego i naszych dzieci. Nawet kilka razy dziennie skórę głowy, uszy, ręce, nogi, pachwiny. Im wcześniej zauważymy kleszcza, tym mniejsze ryzyko, że nas ukąsi.
- Oglądajmy też nasze zwierzaki: psy i koty, które po spacerze mogą przynieść nam takiego intruza do domu.
- Unikajmy wysokich traw czy gęstych krzaków.

Opracowała
Starsza pielęgniarka żłobka
mgr Agnieszka Zielińska

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 26.04.2018 r., godz. 23.21
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 26.04.2018 r., godz. 23.21
Liczba odwiedzin: 359