-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Dla rodziców

Złote sposoby na białe mleczaki

-
Wersja do drukudruk
Złote sposoby na białe mleczaki


Zdrowe mleczaki to podwalina pod zdrowe zęby stałe. Nie każdy rodzic ma tego świadomość. Efektem zaniedbań higieny jamy ustnej w dzieciństwie są choroby zębów i przyzębia, które dokuczają przez całe życie. Oto złote rady na zachowanie zdrowia zębów u milusińskich:
1. O zęby dbaj od kołyski - mleczaki są bardzo podatne na próchnicę; słabsze i mniej zmineralizowane od zębów stałych szybko ulegają zepsuciu. Próchnica w zębach mlecznych przenosi się na zęby stałe; powoduje też powstanie stanów zapalnych wokół chorego zęba i rozwój, zazwyczaj burzliwie przebiegających, chorób przyzębia. Po każdym karmieniu przemywaj buzię dziecka gazą nawiniętą na palec i nasączoną wodą przegotowaną lub rumiankiem.
2. Zanim malec skończy rok, odwiedź po raz pierwszy dentystę i regularnie kontroluj stan zdrowia zębów dziecka. Pierwsze ząbki wyrzynają się ok. 5 – 6 miesiąca życia. Wymiana mlecznych na stałe rozpoczyna się ok. 6 roku życia i trwa kilka lat. Jeśli wizyty u stomatologa są systematyczne, dziecko przyzwyczaja się do zabiegów w jamie ustnej, a zmiany próchnicze są likwidowana we wczesnych stadiach rozwoju.
3. Lakuj i lakieruj zęby dziecka – lakowanie wykonuje się na zębach przedtrzonowych i trzonowych, pokrywając bruzdy na ich powierzchniach żujących preparatem z fluorem. Lakierowanie to pokrywanie zębów lakierem fluorkowym.
4. Pilnuj diety dziecka – niech unika cukru pod każdą postacią, a po zjedzeniu słodyczy obowiązkowo myje zęby. Podawaj do schrupania twarde warzywa – kształtują zgryz, masują dziąsła i oczyszczają zęby z nalotu. Nie pozwalaj na zasypianie z butelką w buzi i nie podawaj słodkich napojów w nocy.
5. Ucz dziecko prawidłowego czyszczenia zębów i wpajaj systematyczność w dbaniu o higienę jamy ustnej. Dobierz szczoteczkę i pastę odpowiednią do wieku malca. Bądź przykładem i wzorem dla pociechy w czyszczeniu zębów.
6. Pomagaj dziecku w czyszczeniu zębów – dopiero 3-latkowi pozwalaj na samodzielne, ale kontrolowane i poprawiane przez ciebie, umycie zębów. Asystuj dziecku do 10 roku życia w szczotkowaniu.

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 20.09.2018 r., godz. 22.58
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 20.09.2018 r., godz. 22.58
Liczba odwiedzin: 278