-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Pielęgniarka radzi

Ciemieniucha - drażliwy problem mam

-
Wersja do drukudruk
Ciemieniucha - drażliwy problem mam

Ciemieniucha to częsta i dokuczliwa przypadłość nie tylko niemowląt, ale również dwu i trzy latków. Ma ona postać żółtych lub beżowych, a nawet brązowych łusek przyklejonych do owłosionej skóry dziecka. Nasilenie zmian może być różne - od delikatnego złuszczania po duże przestrzenie pokryte łuskami w obrębie owłosionej skóry głowy. Najczęściej lokalizuje się na główce (w okolicach ciemiączka – stąd nazwa), ale także może pojawić w okolicach brwi i noska niemowlęcia.
Bezpośrednią przyczyną ciemieniuchy jest:
- niedostateczny rozwój gruczołów łojowych
* nadmiar hormonów kobiecych w organizmie niedawno narodzonego dziecka
* ale także rozwój grzybów na skórze

Wszystkie trzy przyczyny skutkują tym, że gruczoły łojowe małego człowieka produkują zbyt dużo serum (czyli substancji otaczającej skórę i zapewniającej jej właściwie nawilżenie i natłuszczenie). Substancja ta łączy się z łuszczącym się naskórkiem i tworzy skorupę, widoczną w postaci łusek.
Ciemieniucha zaliczana jest do stanów zapalnych o charakterze łojotokowym . Choć zmiany na skórze są często rozległe i wyglądają bardzo nieładnie, nie są bolesne ani swędzące.
Jak wynika z obserwacji pediatrów, ciemieniucha pojawia się często w miesiącach letnich, a gwarancji, że się jej uniknie nie daje nawet codzienne mycie główki dziecka. Skorupa która pojawiła się na główce dziecka utrudnia skórze oddychanie, a w późniejszym wieku może być przyczyną kłopotów z włosami. Dlatego wymaga leczenia, a właściwie - odpowiedniej pielęgnacji.

Leczenie ciemieniuchy
Podstawowym sposobem walki z ciemieniuchą jest natłuszczanie główki dziecka oliwką (odpowiednią dla niemowląt na rynku jest szeroki asortyment kosmetyków) na 15-20 minut przed kąpielą. Dzięki temu twarde łuski zmiękną.
Następnie należy wykąpać malucha jak zawsze, umyć mu główkę szamponem lub płynem do kąpieli przeznaczonym dla niemowląt, a po lekkim przesuszeniu, wyczesać łuski miękką szczotką. Jeśli to nie pomaga, należy na noc posmarować główkę dziecka oliwką lub wazeliną i założyć lekką bawełniana czapeczkę. Rano należy wykąpać dziecko i wtedy spróbować usunąć łuski szczotką. Jeżeli ciemieniucha jest bardzo nasilona zamiast zwykłej oliwki lepiej zastosować specjalne kremy ( dostępne w aptekach typu Stelaker lub Mustela) lub olejki które w swoim składzie zawierają wyciągi z roślin powstrzymujących nadmierne wydzielanie łoju (powodzeniem cieszy się Olejuszka -firmy Skarb Matki),
W aptekach dostępne są one bez recepty, a farmaceuta na pewno pomoże nam w wyborze. Ceny preparatów wahają się od 5 do nawet 100 zł za opakowanie ok. 50 ml.

Domowe sposoby leczenia
Domowym „ babcinym” sposobem na walkę z ciemieniuchą jest specjalna maseczka z płatków owsianych, jednak ze względu na wiek dziecka jest ona dosyć trudna do nałożenia. Dużo łatwiej jest zastosować ją u dzieci starszych Zabieg wykonuje się tak: dwie łyżki płatków owsianych zalewamy bardzo ciepłą wodą i pozostawiamy, aby zmiękły. Następnie "papkę"
z płatków nakładamy niemowlęciu na zmienione chorobowo miejsca. Po kilku minutach kąpiemy dziecko zmywając mu pozostałości z maseczki z główki. Łatwiej jest stosować takie zabiegi na krótszych włosach, więc jeżeli długość utrudnia nam działanie warto rozważyć obcięcie włosów.

Czego nie wolno robić
Nie wolno pod żadnym pozorem, na siłę wyskubywać czy zdrapywać ciemieniuchy. Skóra niemowlęcia jest bowiem bardzo delikatna i łatwo można ją w ten sposób uszkodzić. To z kolei może prowadzić do wtórnych infekcji i zakażeń bakteryjnych oraz stanów zapalnych. Pamiętajmy tez o niezarośniętym ciemiączku u niemowlaków.
Nie wolno też stosować do natłuszczania skóry dziecka – jak radzą niektóre starsze osoby – oliwy z oliwek. Jeśli bowiem ciemieniucha powstała m.in. na gruncie infekcji bakteryjnej, dojdzie do jej zaostrzenia.
Nie wolno też pod żadnym pozorem stosować dostępnych bez recepty maści łagodzących podrażnienia skórne ani tym bardziej maści o działaniu przeciwgrzybiczym czy wysuszającym, a już w żadnym razie maści zawierających antybiotyki czy leki sterydowe. Jak wspomniałam wcześniej najlepsze i bezpieczne preparaty do leczenia ciemieniuchy to specjalne oliwki dla niemowląt oraz oliwa salicylowa.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Prawidłowo pielęgnowana skóra niemowlęcia powinna wrócić do normy w ciągu dwóch – trzech tygodni. Jeśli jednak poprawa nie następuje, a ciemieniucha zajmuje coraz większy obszar skóry – rozprzestrzenia się na nieowłosioną skórę za uszami, w okolicy paszek czy szyi – należy udać się do lekarza (nie jest konieczna wizyta u dermatologa, wystarczy wizyta u pediatry). Zdarza się bowiem, że zmiany mają charakter alergiczny (atopowe zapalenie skóry) lub hormonalny, czasami konieczne jest leczenie farmakologiczne.
Bywa też tak, że raz zaleczona ciemieniucha powraca, nawet po kilku miesiącach. Niektóre dzieci doświadczają jej nawet już jako kilkulatki. Leczenie w każdym przypadku jest takie samo, choć u starszych dzieci warto zmiany na skórze skonsultować z pediatrą.

Opracowała:
Starsza Pielęgniarka Żłobka
mgr Agnieszka Zielińska

Bibliografia
Poradnik - Wokół zdrowia nr1/2018 „Sposób na ciemieniuchę”
www.poradnikzdrowie.pl

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 04.11.2018 r., godz. 17.46
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 04.11.2018 r., godz. 17.47
Liczba odwiedzin: 273