-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Pielęgniarka radzi

Wirusy rota

-
Wersja do drukudruk
Wirusy rota

OSTRE BIEGUNKI - NAJCZĘSTRZE CHOROBY WIEKU DZIECIĘCEGO
Organizm ludzki jest fabryką przeciwciał. Kiedy jesteśmy atakowani przez różne czynniki zewnętrzne, zaczynamy walczyć. Zagrożenie stanowią patogeny, czyli drobnoustroje chorobotwórcze takie jak: wirusy, bakterie, grzyby czy pasożyty. System odpornościowy małych dzieci rozwija się z wiekiem, aż do osiągnięcia pełnej dojrzałości w wieku 12-13 lat. Więc młodsze dzieci częściej zapadają na infekcje o podłożu wirusowym czy bakteryjnym. Wirusy są wewnątrzkomórkowymi pasożytami o różnym kształcie i wymiarach. Liczne przypadki zachorowań wirusowych szczególnie wśród młodzieży i dorosłych powodowane są przez norowirusy a rzadziej przez astrowirusy i adenowirusy. W przypadku małych dzieci najczęściej dochodzi do zakażeń jelitowych typu rota. To właśnie rotawirusy są przyczyną ponad połowy biegunek wśród niemowląt i dzieci . Wirus ten charakteryzuje się stabilnością w środowisku zewnętrznym. Temperatura 60oC niszczy je dopiero po 30 min. Wyróżnia się pięć grup głównych tego wirusa: A, B, C oraz E, z czego trzy są zaraźliwe dla ludzi.

OBJAWY ZAKAŻENIA WIRUSEM ROTA
Pierwszym zwiastunem choroby są zwykle wymioty po których następuje biegunka, trwająca od dwu do nawet ośmiu dni. U połowy chorych osób typowym objawom towarzyszy także infekcja dróg oddechowych z temperaturą lub bez. Przebieg choroby może być od lekkiego po bardzo ciężki. Do odwodnienia dochodzi aż u 80% pacjentów, czego konsekwencjami są zaburzenia gospodarki wodno - elektrolitowej oraz kwasica.

CECHY ODWODNIENIA
- zapadnięte ciemiączko
- suche spierzchnięte usta
- zgaszone matowe oczy
- płacz bez łez
- fałd skórny uchwycony na brzuchu nie rozprostowuje się szybko
Z czasem maleje ilość zmoczonych pieluszek. Ocenę stanu dziecka i miejsce leczenia powinien podejmować lekarz pediatra. Nie wszyscy trafiają do szpitala, większość chorych dzieci zdrowieje w warunkach domowych.

PROBLEMY PIELĘGNACYJNE DZIECKA Z OSTRĄ BIEGUNKĄ ORAZ WSKAZÓWKI DLA RODZICA JAK POKONAĆ JE W WARUNKACH DOMOWYCH
1.Wymioty i oddawanie częstych stolców biegunkowych

Należy obserwować ilość wypróżnień i wymiotów oraz ilość przyjętych pokarmów i napojów. Do nawadniania doustnego najlepiej nadają płyny hipoosmolarne zawierające w składzie glukozę i elektrolity (np.Orsalit, Floridal baby, Gastrolit czy ORS 200).Można też podawać zwykłą nieprzegotowaną wodę czy herbatkę. Zasada jest taka, żeby podawać je często w małych porcjach, nawet co minutę. Napoje powinny być chłodne, gdyż ciepłe nasilają odruch wymiotny. Nie należy podawać soków owocowych. Niemowlęta karmione piersią należy jak najczęściej do niej przystawiać. Dzieci karmione sztucznie karminy taką samą mieszanką jak przed wystąpieniem biegunki. Dzieciom starszym możemy zaproponować delikatne zupki np. marchewkową, kleik ryżowy lub jarzynową. Prawidłowe żywienie w biegunce sprzyja szybszej regeneracji uszkodzonego nabłonka jelit. Po konsultacji z lekarzem można podać małemu pacjentowi Smectę i doustne probiotyki typu: Dicoflor, Enterol czy Lacidofil (szeroka gama produktów na rynku).

2.Ryzyko zachłyśnięcia z powodu wymiotów
Dziecko należy ułożyć w pozycji bocznej. Rodzic powinien być obecny cały czas przy maluchu. W czasie wymiotów przytrzymujemy główkę dziecka. Obserwujemy ilość i charakter treści wymiotnej. Zapewniamy higienę osobistą i otoczenia(zmiana bielizny osobistej
i pościelowej).

3.Podwyższona temperatura ciała(37,5-38,50C)
Jeżeli nasz maluch może przyjąć doustny środek przeciwgorączkowy, możemy mu go podać. Jeżeli to nam się nie udaje (wymioty), staramy się ochładzać go fizykalnie. Robimy chłodne okłady, możemy tez zastosować kąpiel ochładzającą. Poimy chłodnymi napojami. Ważne jest odpowiednie wietrzenie pokoju. Zmiana bielizny osobistej w przypadku pocenia się, okrycie lekkie bawełniane. Obserwujemy stan przytomności dziecka i wystąpienia napadu drgawek gorączkowych. Pamiętajmy o pomiarach temperatury co 30 - 60 minut. Warto te wartości zapisywać. Zwilżamy śluzówki jamy ustnej.

4.Ryzyko wystąpienia zmian odparzeniowych na skórze w okolicy pośladków.
Należy zwracać szczególną uwagę na częste zmiany pieluszek. Mycie delikatnie myjką z ciepłą wodą z mydłem i osuszaniu delikatnie skóry. Stosowanie środków natłuszczających i przeciw odparzeniom typu: Linomag czy Sudocrem. Wietrzenie pośladków i obserwacja ilości i jakości oddawanych stolców. Po każdej czynności i kontakcie z kałem należy pamiętać o myciu rąk.

5.Ryzyko wystąpienia zakażenia wirusem rota u domowników.
Osoby mające kontakt z chorym dzieckiem musza przestrzegać zasad mycia rąk po każdym kontakcie z dzieckiem. Przed rozpoczęciem i zakończeniem czynności pielęgnacyjnych. Warto pomyśleć o jednorazowych rękawiczkach co pomoże zachować nam higienę osobistą i otoczenia. Należy dopilnować aby przedmioty typu: smoczek, kubek, czy zabawka używane przez chore dziecko nie trafiły w ręce innego domownika. Działania takie należy kontynuować jeszcze kilka dni po ustąpieniu ostrych objawów. Rodzice powinni także zapoznać się z postępowaniem dietetycznym i żywieniowym jakie należy zastosować po zakończeniu biegunki.
Należy pamiętać, że decyzję o tym czy dziecko może chorować w domu podejmuje zawsze lekarz, który również wskazuje preparaty i dawki dostosowane do wieku dziecka. Rodzic powinien tez posiadać wiedzę, jak potężną bronią w walce z chorobą są szczepienia ochronne, które jeśli nie uchronią nas przed zachorowaniem sprawią, że choroba będzie przebiegała łagodnie bez powikłań.

Opracowała: Starsza pielęgniarka żłobka mgr Agnieszka Zielińska

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 18.11.2018 r., godz. 17.06
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 18.11.2018 r., godz. 17.06
Liczba odwiedzin: 320