-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Dla rodziców

Jak nauczyć dziecko dbać o porządek?

-
Wersja do drukudruk
Jak nauczyć dziecko dbać o porządek?Kochanie, posprzątaj zabawki… Prosiłam cię, żebyś posprzątał te klocki z dywanu… Ile razy mam cię prosić, żebyś w końcu posprzątał te klocki… Bałagan w pokoju dziecka to zmora wielu rodziców. Porozrzucane zabawki, klocki lego pod nogami, lalki, puzzle z różnych kompletów… Dzieci chętnie bawią się wszystkim naraz, a najchętniej właśnie tym, co akurat zdążyliśmy posprzątać.

Jak sprawić, żeby nasze dziecko zaczęło dbać o porządek w swoim pokoju i samo odkładało rzeczy na miejsce? Nauczenie dziecka dbałości o porządek to wielkie wyzwanie. Jest jednak kilka sposobów, które powinny pomóc w tej trudnej nauce. Najważniejszą sprawą jest wprowadzenie wspólnego sprzątania od początkowych momentów zabawy z dzieckiem. Pamiętajmy, że dzieci uczą się przez naśladowanie i obserwację. Wspólne odkładanie klocków do pudełka czy lalek na półkę jest pierwszym sposobem nauczenia dziecka tej czynności i ma o wiele większy sens, niż nakazywanie czy ciągłe przypominanie o sprzątaniu. Można bawić się z dzieckiem w sprzątanie. Na przykład konkurencja, kto w ciągu 3 minut pozbiera więcej klocków do swojego pudełka. Nastawiamy minutnik i zbieramy klocki głośno komentując czynności i dopingując dziecko, a potem sprawdzamy, komu udało się pozbierać więcej. Oczywiście ważne jest nagrodzenie brawami, czy w kolejnych razach docenienie dziecka przez pochwałę.

Wobec młodszych dzieci warto też stosować historyjkę o zmęczonych zabawkach, które muszą spokojnie posiedzieć na półce i odpocząć. Tak samo, jak dziecko chce odpocząć, tak i zabawki potrzebują czasu na to, aby sobie odpocząć. Wobec starszych dzieci warto stosować argument, że zabawki się gubią (zwłaszcza te małe) i niszczą, gdy ich nie odkładamy na miejsce. A przecież każde dziecko chce mieć ładne zabawki i pełne komplety, a nie tylko części, którymi nie da się pobawić czy coś z nich ułożyć/ zbudować.

Dziecko powinno również wiedzieć, że każdy z nas ma jakieś obowiązki. Tak, jak mama i tata dba w domu o porządek, odkurzają czy zmywają naczynia oraz odkładają rzeczy na miejsce, tak i dzieci mają swoje obowiązki. Jednym z nich jest właśnie sprzątanie zabawek. Można też posłużyć się tabelą obowiązków, w której wyszczególniamy członków rodziny i przypisujemy im konkretne czynności/zadania do wykonania. Dziecko, które od najmłodszych lat uczy się, że pewne rzeczy po prostu trzeba robić, łatwiej odnajduje się w świecie obowiązków - na przykład szkolnych.

Warto także pokazać dziecku korzyści. Chodzi o to, że posprzątane zabawki to też zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Jeżeli w pokoju na podłodze leży pełno klocków lego, to łatwo na nie nadepnąć i zrobić sobie krzywdę, poza tym jest to bardzo bolesne. Łatwiej też odnaleźć rzecz, która zawsze leży na swoim miejscu. Nie trzeba jej szukać, czy się denerwować, że gdzieś się zapodziała, a może i zginęła.

Ważne, by za sprzątanie nie nagradzać dziecka! Ma to być jego obowiązkiem, a za wykonywanie obowiązków nie ma nagród. Jeżeli wprowadzimy tu nagradzanie, wówczas dziecko szybko nauczy się, że lepiej poczekać z wykonaniem poleconych mu czynności, aż rodzic powie „Jak posprzątasz, to dam ci…” i nie będzie wykonywało tego, o co rodzic prosi. Natomiast zamiast nagrody wystarczy docenienie, pochwała dziecka „Cieszę się, że posprzątałeś, super ci poszło”, „Jak ładnie jest w tym pokoju”, „Jak tu przyjemnie się bawić”.

Nauczenie dziecka dbania o porządek jest procesem. Nie oczekujmy, że po tygodniu nauki nasz maluch opanuje tę umiejętność. Jest to długa i dość trudna nauka, ale warto zadbać o jej stałość, by ułatwić życie nie tylko sobie, ale i dziecku mając na uwadze inne, większe obowiązki czekające go w życiu.
Beata Maculewicz
Pedagog Żłobka

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 16.12.2018 r., godz. 00.18
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 16.12.2018 r., godz. 00.18
Liczba odwiedzin: 318