-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Psycholog/Pedagog

Pierwszy dzień dziecka w Żłobku Miejskim MOTYLKOWY ŚWIAT w Legionowie

-
Wersja do drukudruk
Pierwszy dzień dziecka w Żłobku Miejskim MOTYLKOWY ŚWIAT w Legionowie


Okres adaptacji dziecka do nowego miejsca zależy od wielu czynników i trudno jest pierwotnie określić ile będzie trwał. Dla jednych dzieci kilka dni, dla innych dwa miesiące lub dłużej.
Posłanie dziecka do żłobka to dla wielu rodziców przykra konieczność wywołująca duży stres, bywa często, że stres żłobkowy jest silniejszy u mamy i taty niż u dziecka (wtedy przekazują dziecku swoje lęki i obawy a one chłoną i wyczuwają wszystko jak „małe sejsmografy” ). Wiadomym jest, że dziecko rozpoczynające uczęszczanie do żłobka musi się zmierzyć w początkowym okresie z wieloma trudnościami. Adaptacja jest dla niego nie lada wyzwaniem. Jednak większość dzieci z pomocą i zaangażowaniem swoich rodziców i opiekunów w żłobku przechodzą przez ten okres łagodnie i pomyślnie. Ogromnie ważna jest współpraca rodziców z opiekunami, ich zdecydowanie i zaufanie do personelu żłobka. Dziecko w naszym żłobku dostaje odpowiednią opiekę, uwagę, ciepło, życzliwość i miłość. Można zatem z dużym zaufaniem, spokojnie i bez lęku powierzyć dziecko, które w Żłobku Motylkowy Świat ma szansę na aktywny rozwój i łagodne wchodzenie w grupę rówieśniczą oraz odkrywanie i uczenie się świata w uregulowanych zasadami warunkach.

Maluszki nadal będąc w synchronii emocjonalnej z rodzicami wyczuwają czy mama i tata są zdenerwowani, zaniepokojeni czy nie, zatem w dużej mierze od nich zależy powodzenie adaptacji.

W pierwszym okresie mogą pojawić się następujące trudności:
* związane z separacją od rodzica oraz z nowymi zasadami i normami w środowisku żłobkowym oraz z wchodzeniem w relacje z innymi dziećmi. Lęk separacyjny pojawia się około szóstego, siódmego miesiąca życia i jest sprawą naturalną. U wielu dzieci występował już wcześniej zanim przyszło ono do żłobka, myślę tu o okresie związanym ze sprawowaniem opieki przez babcię czy opiekunkę i te dzieci przechodzą lżej adaptację choć nie jest to regułą. Jak zatem pomóc dzieciom i rodzicom, a także opiekunkom?
Oto kilka wskazówek:

* przy rozstaniu z dzieckiem ważne jest aby rodzice byli zdecydowani, spokojni emocjonalnie, nie okazywali rozdrażnienia czy płaczu przy rozstania, nie wracali do Sali kiedy dziecko płacze. Ważne, aby zaufali, że nasze środowisko żłobkowe jest bardzo przyjazne i zrobi wszystko, by dziecku było dobrze, a nade wszystko, by było bezpieczne. Płacz dziecka nie musi oznaczać, że mu jest źle w żłobku, ale może tęsknić za mamą i tatą.
Jakie obawy rodziców pojawiają się najczęściej?
> czy dziecko będzie miało właściwą opiekę? > czy będą odpowiednie standardy higieniczne? > czy będzie dobrze traktowane? > czy będzie jadło i piło? > jak często będzie płakało? > czy będzie bezpieczne?
W naszym żłobku rodzice mogą to wszystko sprawdzić, porozmawiać ze specjalistami, konsultować różne problemy, zadawać pytania, uzyskać pomoc, poradę i wsparcie.
Czuwa nad wszystkim niezwykle czuła, wrażliwa, doświadczona, profesjonalna, kochająca dzieci PANI BARBARA MIERZEJEWSKA DYREKTOR ŻŁOBKA MOTYLKOWY ŚWIAT w Legionowie.

Wanda Uszok
Terapeuta


 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 01.09.2019 r., godz. 09.22
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 01.09.2019 r., godz. 09.22
Liczba odwiedzin: 211