-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Psycholog/Pedagog

Praca, dom i dziecko

-
Wersja do drukudruk
Praca, dom i dziecko

Łączenie pracy z domu z opieką nad dzieckiem jest wyzwaniem, przed którym stoi obecnie wielu rodziców. Sytuacja jest wyjątkowa, czas trudny, myślę jednak, że jeśli rodzic da sobie odrobinę wyrozumiałości, a jednocześnie uwierzy że da radę – da radę!
Pozytywne nastawienie każdego ranka zaprogramuje nam cały dzień. W psychologii bardzo często mówimy o samospełniającym się proroctwie. Rzeczy dzieją się tak, jak dyktują im nasze przewidywania. Jeśli będziemy bali się tego, że nie damy rady – nasze siły życiowe oraz czynności będą zmierzać do tego, aby te przewidywania się sprawdziły. Wierzmy więc w to, że nasze dzieci są wyjątkowe, że potrafią znieść ograniczenia związane z przebywaniem w domu i dadzą radę. I my też.

To, co w pierwszej kolejności może pomóc to obniżenie wymagań w stosunku do samego siebie. Doba ma tylko 24 godziny i jeśli opiekujemy się małym dzieckiem, to z pewnością nie znajdziemy wystarczająco dużo czasu na wypełnienie wszystkich obowiązków – związanych z pracą, domem i opieką nad dzieckiem. W pierwszej kolejności zachęcam do ustalenia priorytetów, a także odłożenia rzeczy, z których obecnie można zrezygnować.

Zachęcam do rozeznania się w swoich zasobach, to pomoże ustalić nasze priorytety i możliwości, a także ustalić plan dnia. M.in.:
- Czy oboje rodziców pracują z domu i możliwa jest wymiana opieką nad dziećmi?
- Jakie są potrzeby: moje, partnera, dzieci? Które są najpilniejsze?
- Przygotowywanie posiłków – kto się tym zajmie? Może warto rozważyć obiad z dowozem?
- Jaki jest tryb dnia dzieci? Czy wstają wcześnie, czy wcześnie kładą się spać? Czy korzystają
z drzemki?
- Obowiązki domowe – co możemy ograniczyć do minimum?
- Które zabawy są dla mojego dziecka atrakcyjne, zajmą go na dłuższą chwilę? Które są bezpieczne dla małego dziecka? W które zabawy starsze dziecko pobawi się z młodszym?
- W które czynności domowe mogę włączyć dziecko?
- Jak zorganizować spacery?

Jeśli wieczorem, drogi rodzicu, ustalasz, że pracujesz, to w tym czasie nie sprzątasz ani nie gotujesz. Coś za coś. Nie da się mieć ciastka i zjeść ciastko. Trzeba wybierać, co na ten moment jest dla nas kluczowe. Praca z małym dzieckiem to nieustanne zadawanie sobie pytania “Co dziś jest absolutnie najważniejsze?”. Eksperci zarządzania sobą w czasie mówią o wybraniu na każdy dzień 3 celów. Jeśli pracujemy z dzieckiem w domu wybieramy jeden, nieduży i realizujemy go. Przyczyną nieustającej frustracji jest planowanie zbyt wielu aktywności i niedoprowadzanie ich do realizacji z braku wystarczającego czasu. Nie planujemy 100% swojego czasu. Planujemy jakieś 60% i staramy się nie frustrować, gdy nie damy rady ich zrealizować, bo z dziećmi nigdy nic nie wiadomo.

Jeśli dzieci późno wstają, może warto wstawać przed nimi. Jeśli wcześnie chodzą spać, popracujemy wieczorami. Jeśli korzystają z drzemki – ten czas również jest do wykorzystania. Ważne jest, by znacząco nie zaburzać rytmu dnia dzieci – pamiętać o stałych porach posiłków i porze snu.

Jeśli chodzi o obowiązki domowe to na początek proponuję zrezygnować z prasowania – jeśli nikt w rodzinie nie cierpi na choroby skóry – przywdzianie niewyprasowanego ubrania nikogo nie będzie razić. Sprzątanie tak – ale tylko te bieżące rzeczy. Jeśli w domu nie ma alergików – nic się nie stanie, jeśli kurz poleży nieco dłużej na półkach. Jeśli wiesz, że porozrzucane zabawki, które posprzątasz za dziecko, jutro znów wylądują na środku dywanu, nie sprzątaj. Jeśli do tej pory dziecko nie nauczyło się sprzątać zabawek lub po prostu jest jeszcze za małe, zabawki mogą poleżeć na dywanie w gotowości na zabawę.

W obowiązkach domowych chętnie pomagają dzieci. Dla nich jest to świetna i zajmująca zabawa.
Mniejsze rzeczy, np. odpisywanie na maile, polecam wykonywać z tzw. doskoku – gdy dziecko akurat zajmie się jakąś zabawą. Miej jednak cały czas go na oku. Małego dziecka nie można zostawić bez nadzoru.

Warto zastanowić się nad spacerami – ciągłe przebywanie w domu, w tej samej przestrzeni może negatywnie wpłynąć na zachowanie dziecka. Na spacery trzeba i warto wychodzić. Oczywiście zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa – poruszać się z dala od skupisk ludzi, omijając place zabaw, nie dotykać poręczy i klamek. Jeśli mamy kłopot z utrzymaniem rygoru higienicznego u dziecka, warto rozważyć spacer po lesie.

Ewelina Mikulska
Psycholog żłobka

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 22.03.2020 r., godz. 22.25
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 22.03.2020 r., godz. 22.25
Liczba odwiedzin: 119