-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Poradnik

Ile mleka potrzebują dzieci w różnym wieku?

-
Wersja do drukudruk
Ile mleka potrzebują dzieci w różnym wieku?
Na początku wszystko jest proste. Niemowlę jada wyłącznie mleko mamy lub modyfikowane, które może być jego jedynym pokarmem. Ale ile mleka podawać dziecku, gdy w menu stopniowo pojawiają się nowe pokarmy?

Mleko – podstawa jadłospisu

Mleko jest źródłem kluczowych składników odżywczych – w tym wapnia, który odpowiada za rozwój mocnych kości i zdrowych ząbków. Ze względu na swoje właściwości powinno królować w jadłospisie dziecka nawet, gdy rozpoczniesz urozmaicanie jego diety.

Około 4.-6. miesiąca

... gdy – zgodnie ze schematem żywienia niemowląt – wprowadzasz dodatkowe posiłki do menu dziecka, zacznij od zastąpienia jednej porcji mleka nowym daniem – na przykład zupką lub przecierem jarzynowym.

Po 6. miesiącu

Eksperci w żywieniu zalecają, aby dzieciom przed 1. rokiem życia podawać 4-5 posiłków dziennie, w tym 3-4 posiłki mleczne (po 180-220 ml mleka następnego). Oznacza to, że wszystkie główne posiłki oprócz obiadu powinny zawierać dodatek mleczny. Posiłkiem mlecznym jest też kaszka na mleku następnym lub deser mleczno-owocowy.

A po 1. urodzinach...

Ilość mleka w jadłospisie powinna być dostosowana do zapotrzebowania dziecka na wapń. Dzieci od 1. do 3. roku życia potrzebują 800-1000 mg wapnia dziennie. Odpowiada to 400 ml mleka modyfikowanego, 150 g jogurtu lub 30 g żółtego sera. Co wybrać? Dbaj
o różnorodność. Pamiętaj także, że mleko modyfikowane typu Junior 3 i 4 dla dzieci powyżej 1. i 2. roku życia, oprócz wapnia, dostarcza odpowiednich ilości białka, wapnia, żelaza czy witaminy D.

Treść merytoryczna została skonsultowana ze specjalistą ds. żywienia, Angeliką Drozd.

 
Wytworzył: Barbara Mierzejewska, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 04.01.2013 r., godz. 23.44
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 04.01.2013 r., godz. 23.44
Liczba odwiedzin: 1005