-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel. (0-22) 774-56-22
fax: (0-22) 784-11-35
e-mail: bajami@interia.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek
Strona Główna

Poradnik

Bzzz… groźne użądlenia i ukąszenia

-
Wersja do drukudruk
Bzzz… groźne użądlenia i ukąszenia
Autor: lek. med. Joanna Gładczak


Piękna słoneczna pogoda, długie dni i wakacje to czas sprzyjający użądleniom i ukąszeniom owadów. Jak im zapobiegać? Co robić, gdy do nich dojdzie? Czy insekty mogą być groźne dla dziecka?

Zapobieganie użądleniom

W przypadku ukąszeń przez owady sprawdza się stare powiedzenie: „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Szczególnie w przypadku dzieci, którym czasami trudno wytłumaczyć możliwe konsekwencje błahego ukąszenia. W pierwszej kolejności uczmy nasze pociechy, że na latające insekty należy uważać – nie wolno ich drażnić czy łapać. Po drugie – starajmy się, aby w porach letnich dzieci nie jadły na wolnym powietrzu słodyczy, lodów czy słodkich kanapek, a także nie piły z puszek napojów. Lepiej w gorące dni zjeść lody w cukierni, soczek zaś podać w domu albo na dworze w opakowaniu ze słomką, kiedy nie ma możliwości, aby do zawartości wafla czy kubeczka dostała się groźna niespodzianka. Uczmy dzieci, że jeżeli piją coś na dworze ze szklanki, zawsze powinny spojrzeć, czy w środku nie znalazła się nagle dodatkowa zawartość. Po trzecie – wybierajmy na spacery miejsca, w których ryzyko ukąszeń jest mniejsze. Jeżeli jest to niemożliwe, zadbajmy, aby jak największa część ciała dziecka była okryta przewiewnym ubrankiem. Unikajmy również jaskrawych i krzykliwych kolorów odzieży. Na główce przedszkolaka powinna znajdować się czapeczka czy chustka.

Zawsze należy w takich sytuacjach użyć preparatów odstraszających owady. Różne ich formy są szeroko dostępne. Stosujmy jednak preparaty sprawdzonych firm i wybierajmy te, które przeznaczone są dla dzieci.


Starajmy się również, aby dziecko nie biegało na dworze na bosaka. Zapewne bieganie bez obuwia po trawie jest ogromną przyjemnością, jednak jeżeli ma się to zakończyć użądleniem, perspektywa nie wydaje się już tak kolorowa. Odradzajmy również małym księżniczkom używania słodkich zapachów podkradanych zwykle mamom, mogą one bowiem przyciągnąć owady. Ponadto jeżeli dziecko często przebywa na terenach zalesionych, gdzie występują duże skupiska kleszczy, oprócz opisanych powyżej metod zapobiegania ukąszeniom, warto rozważyć szczepienie zapobiegające rozwojowi kleszczowego zapalenia opon mózgowych. Niekiedy jednak nie da się przykremu zdarzeniu zapobiec.


Jeśli już użądli

Objawami użądlenia jest obrzęk i zaczerwienienie tkanek, silny i piekący ból w miejscu kontaktu z owadem. W pierwszej kolejności należy obejrzeć miejsce użądlenia i jeżeli w ranie pozostało żądło, należy je delikatnie usunąć. Następnie ranę obficie przemywamy wodą z mydłem. Potem, jeżeli jest taka możliwość, na miejsce rany przykładamy zimny okład czy lód. Zmniejsza to obrzęk tkanek i dolegliwości bólowe. Jeśli są duże, można podać dziecku doustnie preparaty paracetamolu. Na miejsce użądlenia można zastosować maści łagodzące ból, przeznaczone dla dzieci, a dostępne w aptekach bez recepty. Jeżeli w domu mamy preparat wapna, można go w formie rozpuszczalnej podać dziecku do wypicia.

Szczególną sytuacją jest użądlenie przez owada w jamę ustną czy język. Wówczas oprócz opisanych czynności warto podać dziecku kostkę lodu do ssania. Po każdym użądleniu dziecko należy obserwować. W przypadku pojawienia się objawów niepokojących konieczne jest wezwanie pogotowia. Objawy wstrząsu po użądleniu są znacznie bardziej dynamiczne od opisanych wcześniej. W miejscu użądlenia może pojawić się znaczny obrzęk i zaczerwienienie tkanek, może też wystąpić obrzęk warg i języka, ponadto dołączyć się mogą nudności, wymioty, zawroty głowy, chrypka. W niektórych przypadkach dochodzi do obrzęku dróg oddechowych, zaburzeń oddychania i zaburzeń świadomości. Stan taki wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jeżeli uczulone dziecko ma przy sobie zastrzyk z adrenaliną, należy go podać przed przyjazdem pogotowia. Jeżeli występują zaburzenia świadomości u małego pacjenta, trzeba ułożyć go w bezpiecznej pozycji na boku. W przypadku wstrząsu lekiem ratującym życie jest adrenalina. Rodzice, które dzieci są podatne na jego wystąpienie, powinni w każdej sytuacji nosić zestaw pierwszej pomocy przy sobie, a także osoby z bliskiego otoczenia dziecka powinny być przeszkolone w zakresie udzielania pierwszej pomocy.


Ukąszenie przez kleszcza

Ukąszenie przez kleszcza skutkować może groźnymi konsekwencjami. Kleszcze mogą być nosicielami groźnych drobnoustrojów odpowiedzialnych za rozwój kleszczowego zapalenia opon mózgowych czy boreliozy. Objawem ukąszenia przez kleszcza jest zaczerwienienie i obrzęk tkanek, często w miejscu ranki znajduje się również pasożyt. W późniejszym etapie pojawić się może także gorączka. W pierwszej kolejności należy usunąć pasożyta ze skóry dziecka. Miejsce wkłucia nie powinno się niczym smarować. Kleszcza chwytamy jak najbliżej skóry pęsetą i jednostajnym zdecydowanym ruchem ku górze usuwamy. Starajmy się usunąć całego pasożyta, bez pozostawienia jego części w ranie. […]

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 16.05.2013 r., godz. 21.49
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 16.05.2013 r., godz. 21.49
Liczba odwiedzin: 583