-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel. (0-22) 774-56-22
fax: (0-22) 784-11-35
e-mail: bajami@interia.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek
Strona Główna

Poradnik

Nie dajmy się grypie

-
Wersja do drukudruk
Nie dajmy się grypie

Zbliża się okres jesienno - zimowy, a wraz z nim sezon na grypę.
Ze zwykłym przeziębieniem można poradzić sobie bez pomocy lekarza. Jeżeli od razu wkroczymy do akcji, po kilku dniach minie bez śladu.
Przeziębienie rozwija się po woli. Pokasłujemy, drapie nas w gardle, mamy katar, stan podgorączkowy, ale ogólnie czujemy się nienajgorzej.
Grypa atakuje nagle i bardzo dotkliwie. Dreszcze, łamanie w kościach, bóle mięsni wysoka gorączka to typowe objawy. Jesteśmy osłabieni nie mamy apetytu, samopoczucie bardzo się pogarsza. pojawia się suchy męczący kaszel. Grypie mogą towarzyszyć wymioty i biegunki. Częściej występują one u dzieci i są dla nich szczególnie niebezpieczne, bo szybko doprowadzają do odwodnienia organizmu.
Chorobę wywołują wirusy. Po zakażeniu wirusy umiejscawiają się w nabłonku wyścielającym drogi oddechowe (nos, gardło, tchawicę i oskrzela) i tam intensywnie się rozmnażają, w tym czasie uszkadzają
9 u dzieci niemal całkowicie) komórki nabłonka, torując drogę drobnoustrojom. A to prowadzi do wtórnych zakażeń bakteryjnych.
Okres wylęgania choroby trwa od 2 do 3 dni. Chory najbardziej zaraża przez pierwsze dni od wystąpienia objawów, ale może także ponad tydzień. Grypą łatwo możemy zarazić się drogą kropelkową. Chory, mówiąc czy kichając, wydala wirusy. Jeśli znajdziemy się w pobliżu, dostaną się do naszych ust czy nosa i choroba gotowa. Możemy zarazić się też przez bezpośredni kontakt ( pocałunek, picie z jednej szklanki, podanie ręki). Gdy grypa szaleje najlepiej nie dotykać klamek i poręczy w miejscach publicznych, a po przyjściu do domu należy umyć ręce. W razie wystąpienia niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Nie wolno czekać aż same miną, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, osób powyżej 65 roku życia i przewlekle chorych (choroby układu oddechowego, krążenia, nowotwory) bo zwykle ciężej przechodzą grypę. Na dodatek może ona nasilić już istniejące dolegliwości. Jeżeli lekarz stwierdzi grypę bez powikłań, zastosuje kurację, która złagodzi kurację, a także zmniejszy ryzyko komplikacji. I bezwzględnie zaleci leżenie w łóżku. Jeżeli przyplącze się infekcja bakteryjna, konieczne będzie zastosowanie antybiotyku. Leczenie grypy bez powikłań trwa ok. 7 dni, ale osłabienie można odczuwać nawet dłużej. Powikłania grypy to zapalenie zatok, zapaleni ucha, zapalenie oskrzeli, zapaleni płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowych.

Aby złagodzić objawy grypy i szybko wrócić do zdrowia:

Zostań w łóżku
Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem jest wygrzanie się 5 -7 dni pod kołdrą. Osłabiony organizm musi odpocząć, by podjąć walkę z wirusem.

Nawilżaj śluzówki
Wysuszona błona śluzowa nosa i gardła jest podatna na zakażenia Bakteryjne. Należy używać nawilżaczy powietrza albo powiesić na kaloryferach mokre ręczniki. pij 2 - 3 litry płynów. Pomogą również inhalację. Pij napoje, które rozgrzewają i łagodzą bóle gardła np. herbaty z malin, kwiatu lipy, czarnego bzu.

Nie przegrzewaj organizmu
To tak samo jak zbytnie oziębienie sprzyja rozwojowi choroby, dlatego często trzeba wietrzyć mieszkanie, by pozbyć się wirusów i wpuścić świeże powietrze. temperatura w domu nie powinna przekraczać 20 stopni.

Walcz z suchym kaszlem
Należy kilka razy dziennie płukać gardło naparem z rumianku lub szałwi, preparatami do dezynfekcji jamy ustnej ( Hascosept, Septosan) , ssać np. tabletki tymiankowo - podbiałowe, szałwiowe. Stosować syrop przeciw kaszlowy, który po 2-3 dniach należy zmienić na wykrztuśny w przypadku wilgotnego kaszlu bo rozpuszcza on śluz gromadzący się w oskrzelach.

Zwalczaj wysoką gorączkę
Zwłaszcza u dzieci i osób starszych stosując środki przeciwgorączkowe typu Paracetamol, Ibufen/Nurofen.

Nie jedz na siłę, jeżeli nie masz apetytu
I nie zmuszaj do jedzenia chorego dziecka lub babci. W grypie zalecana jest dieta lekko strawna. najlepiej podać choremu coś płynnego np. kisiel, zupę jarzynową, kasze na mleku, lub mleko. potrawy powinny mieć obojętny smak ( nie za słodkie i nie za słone ), nie mogą być też za gorące.

Wypróbuj uodparniające leki ziołowe
Np. Echinacea, Esberitox, Biostymina, Biotron C, Oscillococcina

Najskuteczniejsza jest szczepionka
Jedyną nie zawodną ochroną przed chorobą jest szczepionka. W okresie grypowym szaleje wiele wirusów, które wywołują podobne objawy, tymczasem szczepionka przeciwgrypowa chroni tylko przed grypą, szczepionka zawiera nie nieżywe wirusy, wiec po jej podaniu nie zachorujemy. Szczepić należy się co rok bo wirusy się zmieniają. Osoby z grupy podwyższonego ryzyka powinny szczepić się we wrześniu lub październiku. Inni mogą w listopadzie. Szczepionka chroni 7 - 10 dni od podania przez cały rok.
kto powinien się szczepić:
- dzieci powyżej 6 miesiąca,
- osoby powyżej 65 roku życia,
- dzieci i dorośli cierpiące na choroby przewlekłe (ukł. krążenia, oddechowego, nerek i serca, cukrzycę), bo grypa zaostrza objawy choroby.
-osoby pracujące w dużych skupiskach (nauczyciele, lekarze, sprzedawcy) gdzie łatwo o zakażenie,
-opiekunowie osoby chorej by jej nie zarazić.
Kiedy nie wolno się szczepić
-w czasie choroby z gorączką,
-w razie uczulenia na składniki szczepionki,
jeśli po poprzedniej szczepionce wystąpiły silne reakcje poszczepienne

Ptasia grypa
To choroba ptaków i prawdopodobieństwo zarażenia się w chwili obecnej nie jest jeszcze duże. Zwłaszcza jeśli zachowa się odpowiednie środki ostrożności.
1. Mięso drobiowe i jajka jedz ugotowane lub usmażone (poddane obróbce termicznej nie zagrażają zdrowiu)Jeśli dotykałeś surowego mięsa lub jajek umyj ręce.
2. Unikaj kontaktu z ptakami (nie głaszcz, nie odwiedzaj ferm, parków, zoo ani wystaw)Wirus rozwija się w ptasich odchodach, skąd przedostaje się do powierza. Można się nim zarazić, oddychając takim powietrzem.
3. Nie kupuj drobiu w czasie kiedy szaleje choroba. Nie jedz w miejscach, gdzie zanotowano zachorowania ludzi na ptasią grypę.

 
Wytworzył: Barbara Mierzejewska, data: 04.09.2008 r., godz. 14.36
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 04.09.2008 r., godz. 16.15
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 04.09.2008 r., godz. 16.18
Liczba odwiedzin: 1213