-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail:
bajami@interia.pl
dyrektor@zlobek.legionowo.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek Orły Edukacji GOLD 2019 Orły Edukacji Laureat Konkursu 2019 Wyróżnienie w Konkursie Żłobek Roku 2019
Strona Główna

Dla rodziców

GDY MOJE DZIECKO IDZIE PIERWSZY RAZ DO ŻŁOBKA

-
Wersja do drukudruk
GDY MOJE DZIECKO IDZIE PIERWSZY RAZ DO ŻŁOBKA
Program adaptacyjny – uwagi dla rodziców

Co zrobić, by nasze dzieci chętnie i z radością rozpoczynały przygodę ze żłobkiem?

Wbrew pozorom pytanie to zadają sobie nie tylko rodzice maluszków. Zdarza się także, że i starsze dzieci mają z tym kłopot lub po wakacjach niechętnie wracają do żłobka. Nie ma w tym nic dziwnego ani niepokojącego. Należy pamiętać, że wrzesień jest miesiącem adaptacyjnym, i nie wpadać w panikę! Niektóre dzieci, podobnie jak dorośli, radzą sobie z nową sytuacją łatwiej i szybciej, inne potrzebują na to więcej czasu.

Kochani Rodzice! Rozstanie z Wami, często po raz pierwszy życiu, na kilka bardzo długich godzin, jest szczególnie dla półtorarocznego dziecka czy dwulatka, ale również dla starszych dzieci, dużym przeżyciem.
To Wy musicie panować nad swoimi emocjami, by dodatkowo nie potęgować u dziecka niepokoju, bo i  tak w mniejszym lub większym stopniu pojawi się on w związku z nową dla niego sytuacją. Od Was dziecko uczy się radzenia sobie z emocjami i nową, nieznaną sytuacją.

Zapewnijcie spokojnie swoją pociechę, że ją kochacie i że jest dla Was najważniejsza, dlatego przyjdziecie po nią najszybciej, jak to będzie możliwe, by razem spędzić czas przed dobranocką. Dobrze jest zaplanować jakieś wspólne zajęcie na popołudnie! Ale danej obietnicy ZAWSZE trzeba dotrzymać, więc obietnica musi być przemyślana i możliwa do zrealizowania.

Oto kilka rad nie tylko dla początkujących rodziców małych żłobkowiczów:
1. Wyjdźcie z domu na tyle wcześnie, by po drodze do żłobka mieć czas na rozmowę i nie poganiać malucha w zdenerwowaniu.
2. Zdecydowanie i spokojnie żegnajcie się z pociechą, jednak nie za długo, by nie przedłużać trudnego rozstania.
3. Płaczącemu brzdącowi powiedzcie, że teraz pocieszy go jego ciocia, ponieważ Wy musicie spieszyć się do pracy, by równie szybko wrócić po niego przed końcem żłobkowych zajęć.
4. Wspomnijcie, że czekają na niego inne dzieci, które chcą się z nim pobawić i nowe zabawki.
5. Pamiętajcie, że wszystkie dzieci, gdy tylko znajdą się w sali, włączają się w zajęcia, wspólne zabawy, posiłki, rysowanie, śpiewanie, spacery – dlatego nawet przez minutę nie pamiętają
o smutku.
6. Jeśli minęło już sporo czasu, a sytuacja się nie zmienia, dobrze, by któreś z Was wzięło kilka dni urlopu. Będzie wtedy możliwość, aby wyciszyć negatywne emocje oraz stopniowo przedłużyć pobyt dziecka w żłobku. Wtedy łatwiej zaakceptuje ono nową sytuację.


Ale nawet najlepiej przygotowane do pójścia do żłobka dzieci mogą mieć trudności adaptacyjne, przejawiające się w większości przypadków płaczem, często niechęcią do jedzenia, czasami gorączką i wymiotami. Należy wtedy przyjrzeć się bacznie sobie, gdyż obawy i niepokoje członków rodziny, rodziców, dziadków i opiekunów mogą w sposób nieświadomy być przelane na dziecko i tym samym utrudnić proces adaptacji żłobkowej.

Czego nie robić, by nie zniechęcać dziecka do żłobka?

1. Nie spieszyć się rano przed wyjściem do żłobka (dziecko będzie spokojniejsze, a następnego dnia nie będzie miało przykrych wspomnień).
2. Nie straszyć malucha żłobkiem i ciocią..
3. Nie zabraniać dziecku, by zabrało ze sobą ulubioną małą przytulankę (doda mu otuchy).
4. Nie łamać danego słowa – odbierać dziecko wtedy, kiedy obiecaliśmy przyjść (np. zaraz po obiedzie).
5. Nie krytykować prób samodzielności – dziecko będzie pewniejsze siebie w grupie.
6. Nie mówić o spaniu w żłobku – większość dzieci boi się tego, dlatego leżakowanie lepiej jest nazywać po prostu odpoczywaniem.
7. Nie dawać dziecku nowych, nieznanych mu rzeczy – np. do mycia (ręcznik, szczoteczka do zębów i kubeczek) czy do przebrania – gdyż wzmagają poczucie zagubienia w nowym, nieznanym otoczeniu, natomiast stare dodają otuchy.

Jakie zachowania powinny nas zaniepokoić? Każdy przypadek jest indywidualny, a okres adaptacyjny trwa przeciętnie od kilku dni do nawet 3 miesięcy. Płacz, stronienie od innych dzieci i zabaw to typowe zachowania, które nie powinny nas martwić i z którymi radzą sobie doświadczeni opiekunowie żłobka. Jeśli jednak zachowania te zamiast ustępować, będą się nasilać lub gdy dziecko będzie miało objawy somatyczne, jak ból brzucha czy gorączka, dobrze jest skonsultować się
z psychologiem dziecięcym.

Podstawowa zasada – rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać! Dziecku, tak jak dorosłym, na stres pomaga rozmowa. Ważne jest, by nic go w żłobku nie zaskoczyło – niech dowie się od Was jak najwięcej! Dziecko, jeżeli będzie rozumieć, dlaczego chodzi do żłobka, na pewno to zaakceptuje. Jeśli wytłumaczycie mu, że każdy w Waszej rodzinie ma swoje zajęcia i obowiązki, na pewno poczuje się dumny ze zmiany swojego losu. Mama i tata wychodzą do pracy i robią tam ważne rzeczy, więc i ono ma swoje sprawy. Cóż, do żłobka nie chodzą tylko dzidziusie! Poza tym, gdy rodziców nie ma, dom pozostaje pusty – czy nie przykro byłoby w nim zostać samemu? Zwłaszcza że w żłobku jest ciocia
i wielu kolegów! Ważne jest też, by rozmawiać z dzieckiem o tym, co się wydarzyło w żłobku. Warto, odbierając dziecko ze żłobka, porozmawiać z opiekunem o tym, co robiło, co mu się podobało, dodać otuchy i wesprzeć. Zabawy grupowe na początku roku żłobkowego powinny prowadzić do poznania się dzieci w grupie. Warto, żeby rodzice poznali piosenki i wiersze, których uczą się ich dzieci, tak żeby pomóc im je przyswoić i w sposób pośredni uczestniczyć w życiu żłobkowym dziecka.
Może zrobić coś niespotykanego i wywrócić porządek rannych obyczajów do góry nogami?

Najpierw razem z dzieckiem odprowadź do pracy mamę lub tatę – to zależy, o której każde z Was musi być w firmie. Niech dziecko też ma okazję spróbować roli odprowadzającego. Odegrajcie scenkę rozstania – tata chce się jeszcze żegnać, ale Wy musicie się spieszyć, każde do swoich zajęć i obowiązków. Przecież czekają na Was żłobek i praca! Po drodze będziecie mieli świetną okazję, by omówić z dzieckiem jeszcze raz sprawę codziennych, rodzinnych rozstań. To przecież nic wielkiego, bo spotkacie się wszyscy razem już po południu!

Urządźcie żłobek dla wszystkich maskotek i lalek Twojego dziecka! Podczas zabawy pilnie przyglądaj się zachowaniom i reakcjom dziecka, słuchaj jego wypowiedzi – to najlepsza okazja, by dowiedzieć się, co sprawia mu trudność, czego się boi i jak radzi sobie w swoim żłobku . Małe dziecko nie potrafi samo analizować sytuacji i wyciągać wniosków, musisz to zrobić za niego, by mu pomóc.

Przebieg adaptacji

Staramy się nowym Rodzicom przybliżyć sytuacje żłobkowe już przed wakacjami – najpierw spotykamy się podczas rekrutacji, następnie podczas zebrania dla Rodziców.
Czas wakacji można wykorzystać na spokojne przygotowanie się do nowych obowiązków i zadań oraz pomóc swojemu dziecku udoskonalić niektóre czynności samoobsługowe (np. samodzielne picie, próba samodzielnego jedzenia u starszych dzieci, mycie, rozpoznawanie swoich rzeczy, sygnalizowanie potrzeb fizjologicznych itp.).
W sierpniu wspólne z rodzicami, podczas spotkań adaptacyjnych, przygotowujemy się do pierwszego dnia w żłobku. Stwarzamy możliwość dla dzieci i ich rodziców pobytu w żłobku połączonego z zabawami prowadzonymi przez pielęgniarki i opiekunów, z którymi spotkają się we wrześniu..

Wrzesień dla nikogo nie jest już taki trudny! Zarówno dzieci, jak i rodzice mają możliwość poznania w przyjaznej atmosferze personelu żłobka, który będzie się opiekował ich dzieckiem, rytm dnia w żłobku, uzyskać odpowiedź na nurtujące pytania i wątpliwości, a przede wszystkim rodzice mają okazję poobserwować swoje dziecko w relacjach z rówieśnikami w sytuacji zabawowej i zadaniowej (np. idziemy umyć ręce przed śniadaniem). Na początku sierpnia, wysyłamy za pośrednictwem strony internetowej żłobka informację do rodziców dzieci przyjętych do żłobka z zaproszeniem do udziału w programie adaptacyjnym oraz harmonogram spotkań dla rodziców z dziećmi w obecności pielęgniarek i opiekunów poszczególnych grup.

Barbara Mierzejewska
Dyrektor Żłobka Miejskiego

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 11.08.2013 r., godz. 10.29
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 11.08.2013 r., godz. 10.29
Liczba odwiedzin: 1044