-
Strona Główna  -  Rejestr zmian  -  Statystyka  -  Redakcja  -  
-
- -
Żłobek Miejski w Legionowie
ul. ppłk. E. Dietricha 1
05-120 Legionowo
tel./fax: (22) 774-56-22
e-mail: bajami@interia.pl
Zdrowo jemy
Dwujęzyczne dzieci Dwujęzyczne dzieci - Certyfikat Musical babies Certyfikat Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy Chrońmy dzieci Bezpieczny i Przyjazny Żłobek
Strona Główna

Ulotka dla rodziców

Negatywne postawy otoczenia wobec tików utrudniające ich leczenie

-
Wersja do drukudruk
Negatywne postawy otoczenia wobec tików utrudniające ich leczenie1. NIE KARAJ DZIECKA za tik, nie wyśmiewaj, nie stygmatyzuj - nie tylko nie pomagasz, ale wtórnie wzmacniasz tik, prowadząc do jego utrwalenia i przedłużania.

2. NIE TRAKTUJ dziecka JAK CHOREGO, NIE POBŁAŻAJ, nie traktuj go w jakiś „ulgowy” sposób z racji tego, że ma tik. Z jednej strony - wywołuje to w dziecku przekonanie: „jestem nieporadny”, „nie potrafię tego zrobić”, „jestem zbyt słaby”, „nie nadaję się”, więc przestaje podejmować wszelkie wysiłki, by coś osiągnąć i traci motywację do działania. Z drugiej strony - prowadzi to do sytuacji, w których dziecko zaczyna czerpać korzyści z posiadania tiku: „skoro jestem chory, to nie muszę tego robić/umieć”. Taka postawa również powoduje utrwalanie się tiku, bo skoro tik przydaje się do czegoś, to po co z niego rezygnować i cokolwiek z nim robić.

3. NIE WYRABIAJ W DZIECKU I SOBIE POCZUCIA WINY - szukanie przyczyn tiku w sobie samym, w swym postępowaniu rodzi wstyd, a dalej złość, wstręt czy inne negatywne emocje wobec dziecka. To z kolei obniża skuteczność działań podejmowanych w ewentualnej terapii, a nierzadko opóźnia samo szukanie pomocy i moment rozpoczęcia pracy terapeutycznej.

Ważne, by sam terapeuta nie obwiniał rodziców - ich postaw, sposobów postępowania, metod wychowawczych - za powstanie tiku u dziecka. Znacznie skuteczniejsze i efektywniejsze jest wyjaśnienie im mechanizmów powstawania tików, zapewnienie, że nie są jedyną rodziną,
w której dziecko boryka się z tikiem, że problem jest częsty i do wyleczenia.

4. NIE ZWRACAJ NADMIERNEJ UWAGI, nie koncentruj się na tiku dziecku, nie podkreślaj go, nie dopytuj ciągle, „dlaczego tak robi” albo „jak się czuje”.

5. NIE ZŁOŚĆ SIĘ i nie naciskaj, by próbował się kontrolować, nie podkreślaj, że inne dzieci czegoś takiego nie muszą robić itp.

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Barbara Mierzejewska, data: 28.09.2013 r., godz. 00.46
Ostatnia aktualizacja: Barbara Mierzejewska, data: 28.09.2013 r., godz. 00.46
Liczba odwiedzin: 583